TEMASIDE på europamester.dk - præsentation af VORLD CUP holdet 2007

I lighed med sidste år har Europamester.dk's faste skribent Helle Nielsen, som selv er aktiv både som håndboldspiller og ungdomstræner lavet en præsentation af Danmarks A landshold i år undtagelsesvis ikke til årets slutrunde, men- til World Cup turneringen i NRGI Arena i Århus.

landsholdet før den første kamp mod Brasilien - foto Rosenkilde

Landsholdet ved World Cup 2007

Karin Mortensen
Christina Nimand Pedersen
Lene Lund Nielsen

Josephine Touray

Louise Haahr Mortensen

Rikke Erhardsen Skov

Anette Bonde Christensen
Mette Sjøberg
Berit Kristensen
Ann Grete Nørgaard
Gitte Brøgger Led
Trine Stenbæk Troelsen
Louise Knak Lyksborg

Camilla Dalby
Mie Augustesen
Nikoline Lindquist Kryger Nielsen
Line Ryborg Jørgensen
Kamilla Birkedal Kristensen
Mia Falk
Kristina Bille Hansen

LANDSHOLDET - EN NY BEGYNDELSE

Forord - Af H.N.

Det danske kvindelandshold har i efterhånden mange år været en lang succes, desværre vare intet som bekendt evigt, efter en skuffede 11 plads, ved EM i Sverige, kom Danmark på overarbejde og ud i to kval. kampe om VM til december, her mødte Danmark Ukraine.

Forud for kval. kampene havde pigerne på det danske landshold fået fyret daværende landstræner Brian Lyngholm, der blot nåede at være landstræner i 1. år, han afløste Jan Pytlick, og burde nok have haft lidt mere tid til at bygge et nyt hold op, men det ville pigerne åbenbart ikke være med til, og man fik således DHF til at fyre Lyngholm. Planen var så at Jan Pytlick skulle agere redningsmand i de to kval. kampe, hvorefter Jan Pytlick så skulle passe sit job som kvindetræner i GOG, og der skulle indsættes en ny landstræner. Det endte dog med at Jan Pytlick igen blev ansat som permanent landstræner.

Siden Jan Pytlick kom tilbage som landstræner har det danske landshold blot tabt en enkelt kamp, det var desværre også den sidste kval. kamp mod Ukraine, og da den første kamp endte uafgjort, kommer de ellers så succesrige danske håndboldpiger ikke med til VM i Frankrig til december og kommer heller ikke til at forsvare OL guldmedaljerne til næste sommers OL i Kina, OL som Danmark jo hellers har vundet de seneste tre seneste gange i 1996, 2000 og 2004.

Efter Ukraine kampene skal Jan Pytlick nu gang med at bygge et nyt hold op, holdet skal toppe i 2010 hvor Danmark er sikret deltagelse da slutrunden foregår i Danmark, i samarbejde med Norge.

Ser man bort fra Lene Rantala og Heidi Astrup som blev hentet ind for at hjælpe i de to kval. kampe mod Ukraine, der er heldigvis kun få spillere som har meldt fra til landsholdet. Kathrine Fruelund, Karen Brødsgaard og Louise Bager har valgt at holde pause, mens anfører Henriette Mikkelsen er gravid og derfor heller ikke er til rådighed i nærmeste fremtid, hvorvidt nogen af dem kommer tilbage er vist stadig et åbent spørgsmål, men det virker bestemt ikke urealistisk, at vi ser nogen af dem tilbage i nationaldragten efter en pause.

Fremtiden tegner heldigvis meget spænende og efter VM og OL exitet er der nu god tid til at få spillet et nyt hold sammen. Anført af rutinerede spillere som Rikke Skov, Karin Mortensen, Lene Lund Nielsen og Josephine Touray skal stortalenter som Nikoline Nielsen, Mie Augustesen og Line Jørgensen frem mod 2010 tegne dansk kvindehåndbold.

Wolrd Cup er blot det første skridt frem mod succes ved EM 2010, og enden Danmark kommer så langt, skal holdet også forsøge at komme med til EM næste år i Makedonien, og VM i Kina i 2009, og enden vi når helt til 2010, skal man også huske at mange spillere udover dem vi ser ved World Cup helt sikkert vil få chancen af Jan Pytlick, talentmassen i dansk håndbold er rigtigt god, så mission 2010 er bestemt ikke urealistisk. Danmark har talenterne til at vende tilbage til toppen, måske endda stærkere end nogensinde.

Til Wolrd Cup stiller Danmark altså i en meget ung udgave og må til World Cup undvære spillere som Kathrine Fruelund, Louise Bager, og anfører Henriette Mikkelsen. Sidstnævnte blev sidste år blev kåret som World Cups most vaubel player. Alt i alt var kun ca. halvdelen af holdet til Wolrd Cup med omkring Ukrainekampen, og nogle stykker af dem kom end ikke på banen eller holdkortet under de to kampe. Familien Danmark kan dog ligeså godt lære navne som Mia Falk, Nikoline Nielsen og Line Jørgensen først som sidst, for det er spillere som er kommet for at blive


 

 

Karin Ørnhøj Mortensen

 

foto: Jan Christensen

Karin Ørnhøj Mortensen, stjernen fra EM i Århus

" Fødselsdato: 260977
" Position: Målvogter
" Nuværende klub: SK Århus (2006 -)
" Tidligere klubber: VRI (-), Horsens HK (- 2002), Ikast Bording EH (2002 - 2006)
" Landsholdsdebut:19-08 2000
" Landskampe / mål:131 / 2
" Meritter: Olympisk mester 2000, Europamester 2002, Valgt til EM's MVP i 2002, På All Star Team i den danske Liga sæson 2002/2003, Vinder af CWC Cuppen 2003/2004 (Ikast Bording EH), Olympisk mester 2004, EM sølv 2004, Valgt til all star team ved EM 2004, Dansk pokal sølv 2004 (Ikast Bording EH), World Cup bronze 2006
" Slutrunder: OL 2000 i Sydney, Australien (dansk guld), EM 2000 i Rumænien (dansk 10. plads), VM 2001 i Italien (dansk 4. plads), EM 2002 i Danmark (dansk guld), VM 2003 i Kroatien (dansk 13. plads), OL 2004 i Athen, Grækenland (dansk guld), EM 2004 i Ungarn (dansk sølv), VM 2005 i Skt. Petersborg, Rusland (dansk 4. plads), EM 2006 i Sverige (dansk 11. plads)

Karin har modsat mange andre ikke været hele DHF systemet igennem, ikke desto mindre har Karin nu i efterhånden mange år været en fast del af landsholdet, og i dag er hun en af de mest rutinerede spillere, og en af de spillere som skal gå foran og vise vejen for de mange unge spillere på holdet.

Hun er en målvogter i verdensklasse, hvilket hun flere gange har vist ikke mindst ved EM 2002, og EM 2004, hvor hun begge gange blev kåret til slutrundens bedste målvogter, på hjemmebane i 2002, blev hun endda også valgt som slutrundens bedste spiller, og hun blev hele Danmarks heltinde.

Klubmæssigt tilbragte Karin sine ungdomsår i Århus, inden turen gik til Horsens HK, i 2002 tog Karin så turen til Ikast, hvor hun spillede frem til 2006. Her skulle Karin så have skiftet til GOG, men efter kontrakten med GOG var skrevet under, kom det så til uoverensstemmelser mellem GOG og Karin, hvilket så endte med Karin blev løst fra sin kontrakt med GOG, inden hun nåede at starte i klubben, i stedet skiftede hun så til SK Århus hvor hun i dag spiller sammen med b. la. Gitte Brøgger og Trine Troelsen.


Christina Nimand Pedersen

foto: Jan Christensen

Christina Nimand Pedersen, landsholdets nye keeper

" Fødselsdato: 151282
" Position: Målvogter
" Nuværende klub: FCK Håndbold (-)
" Tidligere klubber:
" Landsholdsdebut:06-03 2002
" Landskampe / mål: 5 / 0
" Meritter:
" Slutrunder:

Christina er i et par år stået i periferien til landsholdet, men har stået i skyggen af Karin Mortensen, Rikke Poulsen Schmidt og Louise Bager Due, efter de to sidstnævnte nu er ude af billedet, er det så Christinas tur til for alvor at få chancen. Christina er en meget dygtig målvogter, i FCK danner hun sammen med svenske Madeleine Grundström en af ligaens bedste duoer i målet.

Hun har været gennem en meget stor udvikling de sidste år, og forsætter den udvikling bliver World Cup blot den første af mange spændende opgaver med det danske landshold.


 

 

Lene Lund Nielsen

foto: Jan Christensen

Lene Lund Nielsen, fynboen der blev grøn

" Fødselsdato: 080679
" Position: Stregspiller
" Nuværende klub: Viborg HK (2005 -)
" Tidligere klubber: Odense, GOG (- 2005)
" Landsholdsdebut:14-06 2003
" Landskampe / mål: 54 / 86
" Meritter: På All Star Team i den danske Liga sæson 2004/2005, Dansk pokal sølv 2005 (Viborg HK), Pokalfighter 2004/2005, Årets damelandsholdspiller 2005/2006, Danmarksmester 2005/2006 (Viborg HK), Champions Leauge mester 2006 (Viborg HK), Vinder af Super Cup 2006 (Viborg HK), World Cup bronze 2006, Dansk pokalmester 2006 (Viborg HK), DM sølv 2006/2007 (Viborg HK)
" Slutrunder: VM 2005 i Skt. Petersborg, Rusland (dansk 4. plads), EM 2006 i Sverige (dansk 11. plads)


Lene er efterhånden en af landsholdet mest rutinerede kræfter, og en af de spillere som skal vise vejen for landsholdets mange nye unge spillere.

Lene kom for alvor med på landsholdet i 2005, og har siden været fast med på landsholdet Lene fik også sin slutrundedebut da Danmark blev nummer 4 ved VM i Rusland, siden EM er hun blevet en af de helt centrale spillere på landsholdet. Lene er en rigtig god forsvarsspiller og efterhånden er hun også blevet meget effektiv i angrebet.

Danmark har lige siden Tonje Kjærgaards tid været usædvanlig godt besat på stregspillerpladsen og Lene Lund følger meget flot op den tradition. Lene har på klubplan siden hun i 2005 kom til Viborg HK vundet alt hvad der er værd at vinde på klubplan.


 

 

Josephine Touray

foto: Jan Christensen

Josephine Touray - Mensa mesteren

" Fødselsdato: 061079
" Position: Højre fløj
" Nuværende klub: FCK Håndbold (2005 -)
" Tidligere klubber: Bjerringbro KFUM (-). Viborg HK (- 1999), Kolding IF (1999 - 2003), Ikast Bording EH (2003 - 2005)
" Landsholdsdebut: 08-05 2001
" Landskampe / mål: 113 / 350
" Meritter: Europamester 2002, Vinder af EHF Cuppen 2004 (Ikast Bording EH), På All Star Team i den danske Liga sæson 2002/2003, Olympisk mester 2004, EM sølv 2004, udtaget til all star team ved EM 2004, Pokalsølv 2004 (Ikast Bording EH), På All Star Team i den danske Liga sæson 2004/2005
" Slutrunder: VM 2001 i Italien (dansk 4. plads), EM 2002 i Danmark (dansk guld), VM 2003 i Kroatien (dansk 13. plads), OL 2004 i Athen, Grækenland (dansk guld), EM 2004 i Ungarn (dansk sølv) VM 2005 i Skt. Petersborg, Rusland (dansk 4. plads)

Josephine har været med på landsholdet gennem snart rigtigt mange år, og har prøvet lidt at hvert vunder EM og OL med landsholdet, og har flere gange været udtaget til all star teamet efter en slutrunde, Josephine er med andre ord en af verdens bedste på højre fløj. Og hun er derfor også en af de spillere som skal vise vejen for landsholdets mange unge spillere.

Klubmæssigt har Josephine været lidt rundt omkring, hun kom tidligt i karrieren til Viborg, hvor hun dog ikke for alvor slog igennem. Turen gik siden til Kolding IF, hvor det endelige gennembrud så kom og hun kom med på landsholdet. Siden har hun spillet et par sæsoner i Ikast, inden hun i 2005 skiftede til FCK Håndbold.

Josephine er som regel meget sikker i sine afslutninger og er lynhurtigt i kontrafasen, hvilket gør hende til et stærkt våben, både for FCK og landsholdet. Og som en af verdens bedste på pladsen, er hun også en god læremester for hendes unge holdkammerat Louise Lyksborg, der nu også er kommet ind omkring A landsholdet. Og med rutinerede Josephine og Louise Pedersen og talenter som Kristina Bille og Louise Lyksborg på højre fløj, er det en plads Danmark er rigtigt godt besat på.


 

Louise Haahr Mortensen

foto: Jan Christensen

Louise Haahr Mortensen - landsholdets all rounder

" Fødselsdato: 111279
" Position: Allroundspiller
" Nuværende klub: Aalborg DH (-)
" Tidligere klubber: Dall/Ferslev IF (-), Team Esbjerg (-)
" Landsholdsdebut: 26-11 2003
" Landskampe / mål: 34 / 81
" Meritter: DM sølv 2004/2005 (Aalborg DH), På All Star Team i den danske Liga sæson 2004/2005, DM bronze 2005/2006 (Aalborg DH), World Cup bronze 2006, DM bronze 2006/2007 (Aalborg DH)
" Slutrunder: VM 2005 i Skt. Petersborg, Rusland (dansk 4. plads), EM 2006 i Sverige (dansk 11. plads)

Allroundspilleren Louise Mortensen har efterhånden været med på landsholdet i et par år, hun kom med på holdet i 2005, og har siden været mere eller mindre fast med på holdet.

Oprindeligt blev hun udtaget som fløj, og det var også som fløj Louise var med ved VM 2005 i Rusland. Siden er Louises rolle på landsholdet blevet mere allround, ligesom den hun har på klubholdet Aalborg DH. Selvom Henriette Mikkelsen er gravid, tyder det nu ikke på Louise bliver flyttet permanent tilbage til fløjen, eftersom Pytlick også har udtaget Gitte Brøgger, Ann Grete Nørgaard og Mie Augustesen.

Tidligere sagde man - med tanke på spillere som Sara Hansen og Laura Danielsen - at all round spillere sjældent havde chancer for den store landsholdskarriere, en påstand som Louise Mortensen er et bevis på ikke altid holder


 

 

Rikke Erhardsen Skov

 

foto: Jan Christensen

Rikke Erhardsen Skov - powerwoman fra Viborg HK

" Fødselsdato: 070880
" Position: Venstre back
" Nuværende klub: Viborg HK (1994 -)
" Tidligere klubber: var en kort tid i foråret 2003 udlejet til Team Tvis Holstebro
" Landsholdsdebut: 28-07 2000
" Landskampe / mål: 83 / 179
" Meritter: Danmarksmester 1998/1999 (Viborg HK), Vinder af EHF Cuppen 1998/1999 (Viborg HK), Danmarksmester 1999/2000 (Viborg HK), Danmarksmester 2000/2001 (Viborg HK), Danmarksmester 2001/2002 (Viborg HK), Dansk pokalmester 2003 (Viborg HK), Danmarksmester 2003/2004 (Viborg HK), Vinder af EHF Cuppen 2004 (Viborg HK), Olympisk mester 2004, EM sølv 2004, DM bronze 2004/2005 (Viborg HK), Pokal sølv 2005 (Viborg HK), Danmarksmester 2005/2006 (Viborg HK), Vinder af Champions Leauge 2006 (Viborg HK), Vinder af Super Cup 2006 (Viborg HK), World Cup bronze 2006, Dansk pokalmester 2006 (Viborg HK), Pokalfighter 2006, DM sølv 2006/2007 (Viborg HK), Året damelandsholdspiller 2006/2007.
" Slutrunder: EM 2000 i Rumænien (dansk 10. plads), VM 2003 i Kroatien (dansk 13. plads), OL 2004 i Athen, Grækenland (dansk guld), EM 2004 i Ungarn (dansk sølv), EM 2006 i Sverige (dansk 11. plads)


Rikke er måske det danske landsholds største stjerne pt. og en af de spillere som skal vise vejen for de mange unge spillere.

Rikke har efterhånden prøvet lidt at hvert, hun har vundet alt hvad der er værd at vinde med klubholdet Viborg HK, og har også vundet OL med landsholdet, faktisk mangler Rikke blot en VM finale, før hun har stået i samtlige de store finaler for både klub og landshold.

Rikke er nok mest kendt som krumtappen i forsvaret hos Viborg og på landsholdet, men faktisk har hun også et rigtigt giftigt skud, og gennem de sidste sæsoner er hun også for alvor begyndt at vise formatet i angrebet hos både Viborg HK og på landsholdet.


 

Anette Bonde Christensen

foto: Jan Christensen

Anette Bonde Christensen - når tro kan flytte bjerge

" Fødselsdato: 020382
" Position: Højre back
" Nuværende klub: Randers HK (2007 -)
" Tidligere klubber: Team Esbjerg (- 2002), KIF Vejen (2002 - 2007)
" Landsholdsdebut: 06-03 2002
" Landskampe / mål: 36 / 55
" Meritter: World Cup bronze 2006
" Slutrunder: EM 2006 i Sverige (dansk 11. plads)

Anette Bonde Christensen er højre back, en meget uskældt plads. Anette har gennem de sidste par udviklet sig en del, i 2002 skiftede hun fra Team Esbjerg til KIF Vejen, hvor hun var en af nøglespilleren indtil hun i sommers valgt at skifte til Randers HK, hvor hun har fået en noget blandet sæsonstart, men efter sejren over Frederikshavn i sidste runde, blev fremhævet som en af RHKs bedste spillere

Anette har været hele DHF systemet igennem, hun blev allerede tidligt afprøvet på landsholdet, og har siden været lidt inde og ude på landsholdet, det var først under Brian Lyngholm's korte indtog som landstræner Anette kom mere eller mindre fast med på landsholdet.

Ved World Cup står Anette som den rutinerede højre back, hvor hun skal dele pladsen med de to ungdomseuropamestre Camilla Dalby og Line Jørgensen, når man også tænker på GOG spillerne Trine Jensen og Lise Knudsen også er klar i kulissen til landsholdet, så ser fremtiden meget spænende ud på højre back.


 

Mette Sjøberg

 

foto: Jan Christensen

Mette Sjøberg - hammeren fra Havnen

" Fødselsdato: 190482
" Position: Venstre back / Playmaker
" Nuværende klub: FCK Håndbold (2006 -)
" Tidligere klubber: Vejle Bredballe HK (-). Kolding IF (- 1998). GOG (1998 - 2002), Horsens HK (2002 - 2006)
" Landsholdsdebut: 14-06 2003
" Landskampe / mål: 67 / 213
" Meritter: EM sølv 2004, Dansk pokalmester 2004 (Horsens HK), World Cup bronze 2006, Topscorer i Toms Ligaen sæson 2006/2007
" Slutrunder: EM 2004 i Ungarn (dansk sølv), VM 2005 i Skt. Petersborg, Rusland (dansk 4. plads), EM 2006 i Sverige (dansk 11. plads)


Mette fik sit gennembrud i international håndbold ved EM 2004 i Ungarn, hvor Danmark fik sølv, b.la. takket været super spil fra Mette. I dag er Mette nok en af dansk håndbolds største stjerner.

Siden er der dog sket meget, Hammeren fra Horsens, er blevet til Hammeren fra København, Mette skiftede nemlig i 2006 til FCK Håndbold, og er siden blevet omskolet fra venstre back til playmaker.

Mette har et fantastisk skud, hvilket hun flere gange fik vist i sæson 2006 - 2007 hvor hun blev Toms Ligaens topscorer.

Starten af denne sæson har været præget af skader, men ellers udgør Mette sammen med tyske Maren Baumbach en spændende duo på playmakerpladsen i FCK.

NB: Mette har desværre måtte melde afbud pga. en skade.


 

Berit Kristensen

foto: Jan Christensen

 

Berit Kristensen - talentet fra Lolland

" Fødselsdato: 020883
" Position: Playmaker
" Nuværende klub: Randers HK (2004 -)
" Tidligere klubber: Viborg HK (1999 - 2004)
" Landsholdsdebut: 25-09 2003
" Landskampe / mål: 10 / 13
" Meritter: Pokalmester 2003 (Viborg HK), Danmarksmester 2003/2004 (Viborg HK), Vinder af EHF Cuppen 2003/2004 (Viborg HK)
" Slutrunder: UVM 2003 i Makedonien (dansk 7. plads)


Berit har stor set altid været udråbt til et kæmpetalent, hun kom da også allerede meget tidligt til storklubben Viborg HK, men der blev det ikke rigtigt til så meget spilletid, og i 2004 skiftede Berit til Randers HK, i en byggehandel med kineseren Chao Zhai. I Randers HK har Berit fået en langt større rolle, og er i dag anfører for holdet.

Landsholdsmæssigt har Berit som så mange andre været gennem hele DHF systemet, Berit kom først gang for alvor med omkring landsholdet tilbage i 2005, men blev siden hen korsbåndskadet og det er nok den primære grund til det endnu ikke rigtigt er blevet til noget med Berit og landsholdet, men nu får hun altså chancen igen, og sammen med Christina Krogshede, Mette Sjøberg, Trine Troelsen og helt unge Lærke Møller, er Berit et god bud på fremtidens playmaker på det danske kvindelandshold.

Læs mere om Berit på DHF's hjemmeside HER


 

Ann Grete Nørgaard

 

foto: Jan Christensen

Ann Grete Nørgaard - det nye førstevalg

" Fødselsdato: 150983
" Position: Venstre fløj
" Nuværende klub: Randers HK (2006 -)
" Tidligere klubber: Søndermarken IK (- 1996), Viborg HK (1996 - 2004), Skive FH (2004 - 2005), Viborg HK (2005 - 2006)
" Landsholdsdebut: 280207 mod Sverige, i Gigantium i Aalborg
" Landskampe / mål: 04 Kampe / 07 Mål
" Meritter: Pokalmester 2003 (Viborg HK), Danmarksmester 2004 (Viborg HK), Vinder af EHF Cuppen 2004 (Viborg HK), Topscorer i 1. division 2004/2005 (Skive FH), Dansk pokalsølv 2005 (Viborg HK), Danmarksmester 2006 (Viborg HK), Vinder af Champions Leauge 2006 (Viborg HK)
" Slutrunder:


Ann Grete Nørgaard er en fantastisk spiller, hendes ustråling på banen er ikke til at tage fejl af, og ''AG'' magter stort set alt med en bold.

''AG'' er en rigtigt Viborgpige og hun havde spillet i Viborg HK det meste af sin karriere, da hun i 2006 valgte at flytte til Randers HK, for at komme ud af Henriette Mikkelsens skygge.

Selvom ''AG'' nu nok ville have fået den spilletid hun kunne tilkomme sig i Viborg, virker klubskiftet dog til at have gavnet hende, og ''AG'' er i Randers for alvor blevet en af ligaens profiler, og hun er tilmed en af de mest seværdige af slagsen.

AG var første gang med omkring landsholdet omkring Ukrainekampene, her var det dog Henriette Mikkelsen som var klart førstevalg og den fortrukne på venstre fløj, derfor fik AG heller ikke spilletid i de to kampe. Siden er Henriette Mikkelsen blevet gravid, og derfor er det nok nærliggende at tro af ''AG'' nu står som førstevalg på landsholdets venstre fløj.


Gitte Brøgger Led

foto: Jan Christensen

Gitte Brøgger Led - fynboen der blev århusianer

" Fødselsdato: 210983
" Position: Venstre fløj
" Nuværende klub: SK Århus (2005 -)
" Tidligere klubber: G.V. Ejby (-), GOG (- 2003), Team Tvis Holstebro (2003 - 2005)
" Landsholdsdebut:
" Landskampe / mål:
" Meritter:
" Slutrunder:

Gitte er en spænende spiller, og en af de største overraskelser i World Cup truppen. Men Gitte har gjort det rigtigt godt i SK Århus og hun er da også holdets aktuelt næstmest scorende spiller i årets Toms liga, hvor Gitte kun er overgået af Trine Troelsen.

Gitte kommer oprindeligt fra Fyn, men valgte efter at have spillet for G.V. Ejby og GOG, og valgt så siden hen at skifte fra Fyn til Vestjylland og Team Tvis Holstebro, hvor hun spillede et par sæsonen enden hun i 2005 skiftede til SK Århus, hvor hun i dag er en af profilerne på det århusianske ligahold.


 

Trine Stenbæk Troelsen

 

foto: Jan Christensen

Trine Stenbæk Troelsen - den talentfulde slider

" Fødselsdato: 020585
" Position: Playmaker
" Nuværende klub: SK Århus (040107 -)
" Tidligere klubber: Skjern Håndbold (- 2003), Viborg HK (2003 - 040107)
" Landsholdsdebut: 06-04 2006
" Landskampe / mål: 20 / 13
" Meritter: Pokalmester 2003 (Viborg HK), Danmarksmester 2003/2004 (Viborg HK), Vinder af EHF Cuppen 2004 (Viborg HK), DM bronze 2004/2005 (Viborg HK), Pokal sølv 2005 (Viborg HK), Danmarksmester 2005/2006 (Viborg HK), Vinder af Champions Leauge 2006 (Viborg HK), Vinder af Super Cup 2006 (Viborg HK), World Cup bronze 2006, Dansk pokalmester 2006 (Viborg HK)
" Slutrunder: YEM 2003 i Rusland (dansk 4. plads), UEM 2004 i Tjekkiet (dansk 6. plads), UVM 2005 i Tjekkiet (dansk 5. plads), EM 2006 i Sverige (dansk 11. plads)

Trine kommer oprindeligt fra Skjern, hvor hun vandt flere ungdomstitler, allerede som 18 årig i 2003 rejste Trine til storklubben Viborg HK, her var det lidt op og ned med spilletiden, og Trine kunne vel godt have fortjent for alvor at få en chance i storklubben, hvilket vel var forventet skulle komme i denne sæson, efter Heidi Astrup havde stoppet karrieren på topplan, sådan gik det ikke, Viborg hentede i stedet Bojana Popovic og Kristine Lunde, og Trine har siden januar 2007 spillet for SK Århus, hvor hun har fået masser af spilletid og pt. er med i toppen af topscorerlisten i Toms Ligaen.

Trine har været hele DHF systemet igennem, og hun er pt. en mest scorende spiller på Danmarks dameungdomslandshold nogensinde, nu er Trine dog blevet for gammel til ungdomsbold, og Brian Lyngholm tog i 2007 Trine med på landsholdet, hvor hun i Brian Lyngholms korte landstrænerperiode, deltog samtlige samlinger med landsholdet, Trine var også med til EM i Sverige, hvor hun sammen med Louise Svalastog var nummer 16 i truppen, da Rikke Nielsen blev skadet kom både Trine og Louise dog med i truppen under EM. Det blev dog desværre ikke til så meget spilletid, til Trine, som når hun fik chancen faktisk gjorde det rigtigt godt.

Nu er Brian Lyngholm ikke længere landstræner, men også Jan Pytlick har et godt øje til den blonde vestjyde, Trine var også med omkrig Ukrainekampene, men blev dog sorteret fra til selve kampene.

Læs mere om Trine på DHF's hjemmeside HER http://www.dhf.dk/composite-667.htm )


 

 

Louise Knak Lyksborg

foto: Jan Christensen

Louise Knak Lyksborg - landsholdets labre larve

" Fødselsdato: 170188
" Position: Højre fløj
" Klub: FCK Håndbold (2007 -)
" Tidligere klubber: Hillerød HK (- 2006), Lyngby HK (2006 - 2007)
" Landsholdsdebut:
" Landskampe / mål:
" Meritter: UOL bronze 2005, Y-Europamester 2005, Y-Verdensmester 2006, U-Europamester 2007
" Slutrunder: UOL 2005 i Italien (dansk bronze), YEM 2005 i Østrig (dansk guld), YVM 2006 i Canada (dansk guld), UEM 2007 i Tyrkiet (dansk guld)

Louise er en af de ungdomseuropamestre som Jan Pytlick har valgt at give chancen på landsholdet, efter A landsholdet i sommers missede VM til december og OL næste år.

Ligesom med Nikoline Nielsen var det heller ikke skrevet i stjernerne at Louise, skulle spille i Toms Ligaen i sæson 2007 - 2008, ligesom med Nikoline var de aktuelle landsholdsplaner at spille på 1. divisionsholdet i Lyngby HK. Men så kom FCK Håndbold på banen med et tilbud, og Louise sagde ja tak og i dag er hun i FCK et gilmerede supplement til stjernen Josephine Touray, og nu får hun altså lov at prøve talentet af på landsholdet også.

Josephine Touray er det helt klare førstevalg og vil nok være det indtil den dag hun stiller håndboldskoene på hylden, men derefter står flere spænende spillere klar i kulissen, udover Louise, råder Danmark nemlig også over rutinerede Louise Pedersen og så skal man heller ikke glemme spillere Kristina Bille og Maibritt Kviesgaard.

Læs mere om Louise i interviewet her på europamester.dk


 

Camilla Dalby

 

foto: Jan Christensen

Camilla Dalby - bomberen fra Randers

" Fødselsdato: 150588
" Position: Højre back
" Klub: Randers HK (-)
" Tidligere klubber: Spentrup IF (-), Randers Freja (-)
" Landsholdsdebut:
" Landskampe / mål:
" Meritter: Årets talent i Randers HK 2006/2007, U-Europamester 2007
" Slutrunder: UEM 2007 i Tyrkiet (dansk guld)

Camilla er en af de ungdomseuropamestre som Jan Pytlick har valgt at give chancen på landsholdet, efter A landsholdet i sommers missede VM til december og OL næste år.

Camilla fik sidste sæson debut i Toms Ligaen for Randers HK, og er en af de unge spillere som Randers HK satser på at gøre til fremtidens stjerner. Mens Camilla på ungdomslandsholdet nok står list i skyggen af Line Jørgensen, står hun i Randers HK i skyggen af Anette Bonde, men talentet er stort.

Camilla er en hårdt skydende pige, og det bliver spændende at se hvad hun kan bidrage med på landsholdet, hvor også Trine Jensen og Lise Knudsen udover Anette Bonde og Line Jørgensen står klar i kulissen til højre back. Med andre ord højre back tegner særdeles spænende, så hvad der i et stykke tid har været landsholdets svage punkt kan nemt gå hen og blive en af de stærkeste våben i fremtiden.

Læs mere om Camilla i interviewet her på europamester


 

Mie Augustesen

 

foto: Jan Christensen

Mie Augustesen - det største talent

" Fødselsdato: 190788
" Position: Venstre fløj
" Klub: Randers HK (-)
" Tidligere klubber: Vejle Bredballe (-)
" Landsholdsdebut:
" Landskampe / mål:
" Meritter: UOL bronze 2005, Året talent i Randers HK 2004/2005, Y-Europamester 2005, Y-Verdensmester 2006, U-Europamester 2007, på All Star Team ved UEM 2007
" Slutrunder: UOL 2005 i Italien (dansk bronze), YEM 2005 i Østrig (dansk guld), YVM 2006 i Canada (dansk guld), UEM 2007 i Tyrkiet (dansk guld)

Mie er en af de ungdomseuropamestre som Jan Pytlick har valgt at give chancen på landsholdet, efter A landsholdet i sommers missede VM til december og OL næste år. Mie er en af stjernerne på ungdomslandsholdet, hvor hun da Danmark i sommers vandt UEM blev kåret til turneringens bedste venstre fløj.

Mie har stort set aldrig spillet ynglingehåndbold, hun gik således fra junior til ligaen i Randers HK, og fra første færd i ligaen har Mie vist talentet er imponerende stort.

Siden Anette Hoffmann og Janne Kolling i sin tid huserede på landsholdet, har Danmark haft nogle af verdens bedste fløje på i venstre og højre side. På venstre fløj har det været Christina Roslyng, Line Fruensgaard og Henriette Mikkelsen, som med stor succes har ført fløjtraditionen videre. Men efter Henriette Mikkelsen for nylige måtte indstille karrieren midlertidigt pga. graviditet skal Jan Pytlick nu til at finde nye frem til nye stjerner på pladsen

Og her kommer man ikke udenom hverken Mie eller klubkammeraten Ann Grete Nørgaard, som er spillere der nu gennem længere tid har vidt formatet i Toms ligaen. Hvorvidt Henriette Mikkelsen vender tilbage til landsholdet efter sin barselperiode er stadig uvist, men kommer hun ikke tilbage, så er Ann Grete Nørgaard og Mie Augustesen et godt bud på venstre fløjen ved EM 2008 i Makedonien, hvis altså Danmark næste sommer formår at vinde de to kval. kampe, som venter forude.

Læs mere om Mie i interviewet her på europamester


 

Nikoline Lindquist Kryger Nielsen

 

foto: Jan Christensen

Nikoline Lindquist Kryger Nielsen - den nye storskytte

" Fødselsdato: 031087
" Position: Bagspiller
" Nuværende klub: GOG (2007 -)
" Tidligere klubber: Hillerød (- 2006), Lyngby HK (2006 - 2007)
" Landsholdsdebut:
" Landskampe / mål:
" Meritter: Årets spiller i 1. division sæson 2007/2008
" Slutrunder:

Da sæson 2007 - 2008 for et par mdr. siden startet stod det ikke skrevet nogen stedet at Nikoline skulle spille i ligaen, faktisk var planerne at hun skulle spille I 1. divisionsklubben Lyngby HK. I GOG skete der så det at svenske Linnea Torstensson valgte at rejse hjem allerede enden hun for alvor var kommet i gang hos GOG. Dermed stod GOG med et hul i truppen, for at udfylde det hentede man så Nikoline til GOG, ting kan altså gå stærkt i den her verden og Nikoline har siden taget Toms Ligaen med storm.

Nikoline er årgang 1987, en årgang som blev streget af systemet til ynglinge- og ungdomslandsholdene pga. omlægninger af årgangene. Nikolines talent er dog ikke gået Jan Pytlicks næse forbi, og selvom Nikoline spillede i 1. division, og planerne ikke aktuelt var ligaen, har hun i starten af 2007 været med til et par samlinger med landshold.

Efter sit hæsblæsende indtog i GOG og Toms Ligaen, er Nikoline nu klar til også for alvor at prøve kræfter med landsholdet. Nikoline er en meget spænende spiller, hendes spillestil minder en del om tyske Nadine Krauses. Forsætter Nikoline den udvikling hun pt. er inde i, så kan hun nemt blive en af fremtidens helt store stjerner, og der vil sikkert også vente mange spænende oplevelser forude med landsholdet.

Læs mere om Nikoline i interviewet HER på europamester eller på DHF's hjemmeside her


 

Line Ryborg Jørgensen

 

foto: Jan Christensen

Line Ryborg Jørgensen - landsholdets nye Line

" Fødselsdato: 311289
" Position: Højre back
" Klub: BK Ydun (-) / GOG (-)
" Tidligere klubber:
" Landsholdsdebut:
" Landskampe / mål:
" Meritter: Y-Europamester 2005, Y-Verdensmester 2006, På All Star Team ved YVM 2006, U-Europamester 2007, på All Star Team ved UEM 2007
" Slutrunder: YEM 2005 i Østrig (dansk guld), YVM 2006 i Canada (dansk guld), UEM 2007 i Tyrkiet (dansk guld)

Havde Line været født en håndboldkamp senere, havde hun stadig været 1. års ynglingespiller og dermed have haft alderen til ynglingelandsholdet og ikke ungdomslandsholdet. Sådan er det nu gang ikke, Line nåede nemlig akkurat at blive født inden år 1989 var slut, og er måske ungdomslandsholdet største stjerne, både ved YVM i 2006 og UEM 2007 blev Line kåret til slutrundens all star team.

Det allerstørste talent af de mange meget store talenter, som årgangene 88-90 har vist sig at indeholde, håndboldens Niclas Bendtner med en skudstyrke som en herrespiller, en smidighed og en ynde som en fløjspiller og en håndboldforståelse som ingen anden.

Dermed er det heller ikke overraskende at Line er en af de ungdomseuropamestre som Jan Pytlick har valgt at give chancen på landsholdet, efter A landsholdet i sommers missede VM til december og OL næste år.

I november 2006, lavede Line en udviklingssamarbejds-aftale med GOG Svendborg TGI, som betød hun skulle træne med klubbens ligahold 1 - 2 gange om ugen, mens hun blev boende hjemme hos sine forældre i Hvidovre og spillede hos BK Ydun. På sigt skal Line så blive en del af ligaholdet i GOG Svendborg TGI. Line spiller altså pt. 1. divisionshåndbold i BK Ydun, men skifter efter planen næste sommer til ligaholdet i GOG.

Læs mere om Line i interviewet her på europamester , eller på DHF's hjemmeside HER


 

 

Kamilla Birkedal Kristensen

foto: Jan Christensen

Kamilla Birkedal Kristensen - landsholdets dyreven

" Fødselsdato: 020983
" Position: Stregspiller
" Nuværende klub: GOG Svendborg TGI (2007 -)
" Tidligere klubber: Bergsted (-), Slagelse Dream Team (- 2007)
" Landsholdsdebut: 24.07.2005
" Landskampe / mål: 20 Kampe / 27 Mål (pr. 060307)
" Meritter: Pokalmester 2002 (Slagelse DT), Danmarksmester 2002/2003 (Slagelse DT), Vinder af EHF Cuppen 2002/2003 (Slagelse DT), DM sølv 2003/2004 (Slagelse DT), Vinder af Champions Leauge 2003/2004 (Slagelse DT), Vinder af Champions Leauge 2004/2005 (Slagelse DT), Danmarksmester 2004/2005 (Slagelse DT), DM Sølv 2005/2006 (Slagelse DT), World Cup bronze 2006, Dansk pokal sølv 2006 (Slagelse DT), Danmarksmester 2006/2007 (Slagelse DT), Vinder af Champions Leauge 2006/2007 (Slagelse DT)
" Slutrunder: EM 2006 i Sverige (dansk 11. plads)


Kamilla er en fighter og er allerede i dag i en alder af 24 år en af holdets populæreste spillere blandt både fans og presse.

Allerede meget tidligt i karrieren tog Kamilla til Slagelse DT, hvor hun hos Anja Andersen gennemgik Kamilla lidt af en forvandling, fra tribunen, til bænken og siden til stamspiller på et af verdens bedste klubhold. Men da Kamilla er meget glad for dyr og gerne vil være veterinærsygeplejerske, hvilket man vist nok kun kan læse i Kolding, valgt Kamilla i sommers at skifte til GOG, da det passede lidt bedre end Slagelse. Enden Kamilla skiftede fra Slagelse til GOG nåede hun vinde alt hvad der er værd at vinde på klubplan.

Siden Tonje Kiærgaard har Danmark pr. tradition været rigtigt godt besat på stregpositionen og spillere som Kamilla Kristensen og Mia Falk gør at den tradition kan følges en tid endnu på landshold.

I dag kan man vel godt kalde Kamilla får stamspiller på det dansk landshold, men for bare få år siden var der ikke meget som pegende mod Kamilla i 2007 ville stå som stamspiller på landsholdet, og havde været med til sin første slutrunde. Kamilla fik debut på landsholdet i 2006 af daværende landstræner Jan Pytlick, en debut Kamilla klarede med bravur og blev delt topscorer, men Lene Lund Nielsen og Mia Falk i 2005 gjort deres succesfulde entre på landsholdet, siden skete der dog en del, Brian Lyngholm blev får en kort bemærkning landstræner, og Mia Falk døjende med skader, dermed var vejen bandende til at Kamilla kunne få slutrunde debut ved EM 2007. Fremtiden på stregpladsen tegner meget spænende.

Læs mere om Kamilla i interviewet på http://europamester.dk/tema-kk.htm ), eller her ( http://www.europamester.dk/2007-kk.htm ) , eller på DHF's hjemmeside her (http://www.dhf.dk/composite-977.htm )


 

 

Mia Falk

 

foto: Jan Christensen

Mia Falk - tilbage fra skadeshelvede

" Fødselsdato: 160484
" Position: Stregspiller
" Nuværende klub: FCK Håndbold (2006 -)
" Tidligere klubber: Horsens HK (- 2006)
" Landsholdsdebut: 020305 mod Ungarn i Dunaújváros, Ungarn
" Landskampe / mål: 0012 kampe / 0024 mål
" Meritter: Dansk pokalmester 2004 (Horsens HK)
" Slutrunder: UVM 2003 i Makedonien (dansk 6. plads)

Talent fornægter sig ikke, og Mia er et meget stort talent på stregen, allerede i 2005 gjorde Mia sin succesfulde entre på landsholdet, Mia blev den gang kaldt "den nye Tonje Kjærgaard" og selvom Mia Falk selvfølgelig først og fremmest er sig selv, så er der i hvert fald den sandhed i sammenligningen, at ikke siden legenden Tonje, har en dansk stregspiller fået så flot en landskampdebut og vist så imponerende takter, Mia Falk spillede fra in første landskamp med et overblik og en vilje som en garvet veteran og vejen til VM i Rusland, lå vel stort set åben, da Mia Falk kom ind i lidt at et skadesmareridt, med problemer i ryggen, og faktisk er det først nu Mia for alvor igen er helt ovenpå igen.

I 2006 skiftede Mia sammen med Mette Sjøberg fra Horsens HK til FCK Håndbold, hvor Mia i dag sammen med svenskerne Sara Holmgren og Johanna Wiberg udgør en meget meget farlig trio på stregen.

Efter Mia er kommet sig over sine skader, er hun forståeligt nok Thomas Hylles førstevalg på pladsen, og Mia har da også fået en flot start på sæson 2007 - 2008, hvor hun har været hjørnestenen i FCKs forsvar

Mia er en utrolig spændende spiller, som nogen mener stadig har et stort uudnyttet potentiale og det bliver meget interessant at følge hendes karriere fremover både på landsholdet og klubmæssigt. "Falken" kan blive en af de helt store.

Læs mere om Mia i interviewet HER på europamester.dk)


Kristina Bille Hansen

 

foto: Jan Christensen - pga der ikke indgår et foto af Bille i DHFs materiale op til turneringen, er det brugte foto fra serien der blev taget op til EM i Sverige sidste år

Kristina Bille Hansen - indhopper på fløjen

" Fødselsdato: 030486
" Position: Højre fløj
" Nuværende klub: Aalborg DH (2007 -)
" Tidligere klubber: Hvalpsund IF (- 2004), Viborg HK (2004 - 2007)
" Landsholdsdebut: 141005 mod Norge i Frankrig.
" Landskampe / mål: 0034 Kampe / 0061 Mål (pr. 171007)
" Meritter: DM bronze 2004/2005 (Viborg HK), Pokal sølv 2005 (Viborg HK), Danmarksmester 2005/2006 (Viborg HK), Champions Leauge mester 2006 (Viborg HK), Vinder af Super Cup 2006 (Viborg HK), World Cup bronze 2006, Dansk pokalmester 2006 (Viborg HK), DM sølv 2006/2007 (Viborg HK)
" Slutrunder: YEM 2003 i Rusland (dansk 4. plads), UEM 2004 i Tjekkiet (dansk 6. plads), UVM 2005 i Tjekkiet (dansk 5. plads), VM 2005 i Skt. Petersborg, Rusland (dansk 4. plads), EM 2006 i Sverige (dansk 11. plads)

Kristina Bille kom allerede i en meget ung alder til storklubben Viborg HK, hvor hun først stod i skyggen af først hollandske Saskia Mulder og siden rumænske Christina Varzaru.

Hun har været hele DHF systemet igennem og var en af de store profiler på det tidligere ungdomslandshold, således var Kristina også den første fra 1985 - 1987 landsholdet som fik debut på A landsholdet. Faktisk gik Kristina direkte fra ungdomslandsholdet til A landsholdet, og allerede i en alder af blot 19 år var hun med til VM i Rusland, hvor Danmark blev nummer 4, i en turnering hvor Kristina mest af alt skulle suge erfaringer til sig, og lære af rutinerede Josephine Touray. Da Touray op til EM 2006 var skadet, stod Kristina i en alder af blot 20 år som førstevalg under en stor slutrunde.

Hjemme i Viborg var Christina Varzaru blevet skadet og Kristina fik masser af spilletid, alligvel valgt hun før denne sæson at skifte til Aalborg DH, hvor hun kæmper med rutinerede Louise Pedersen som også er inde i billedet til landsholdet om spilletiden. Pedersen har dog været skadet i starten og Kristina har på trods af holdet har skuffet fået en rigtigt flot start i det nordjyske.

Kristina skulle enligt ikke have været med til World Cup, men da Josephine Touray igen døjer med lidt skader, valgte Jan Pytlick først at hente Kristina ind til kampen mod Rusland, og nu hente hende helt ind i truppen. Det betyder også Danmark kan få et fint indblik i fremtiden på højre fløj, hvor Kristina sammen med Louise Lyksborg virker som dem der skal føre Danmarks stolte fløjtraditioner videre, efter Touray.