Kamilla Kristensen - vild med dyr

Lige siden Kamilla Kristensen omkring 2003 begyndte at dukke op på Slagelse-holdet er hendes betydning for holdet vokset fra sæson til sæson. i Slagelses midtforsvar mellem Anne Loft og Mette Melgaard udførte KK et kæmpearbejde og efterhånden blev det også til mere og mere spilletid i angrebet, hvor hun på den ene side har nydt godt af Bojana Popovics "sukker-afleveringer", men på den anden side også har slidt for at skabe pladsen til bagspillernes afslutninger.

Da Kamilla efter sidste sæson rejste fra Slagelse havde hun været med til at vinde 3 champions league trofæer plus et par danske mesterskaber. Ret godt gået af en spiller på 23 år.

Kamilla debuterede på A-landsholdet i sommeren 2005 i en kamp mod Sverige, hvor Danmark vandt 29-24 og hvor debutanten endda blev dansk topscorer med 5 rene mål. Siden er det blevet til foreløbig 20 A landskampe, herunder en enkelt slutrunde deltagelse, som vi ikke snakker nærmere om.

Nårr KayKay som hun også kaldes efter sommerferien stiller op for GOG skyldes det ikke utilfredshed med forholdene i Slagelse eller at Slagelse ikke kunne bruge Kay, grunden til klubskiftet skyldes at Kamilla starter en uddannelse til veterinærsygeplejerske og da man kun kan blive det i Kolding blev afstanden til den daglige træning i Antvorskovhallen simpelthen for lang..

Som dansk landsholdsspiller på Danmarks suverænt stærkeste klubhold nogensinde er Kamilla Kristensen en af Danmarks populæreste håndboldspillere - mange børn og unge vil sikkert gerne gøre krav på titlen som "Verdens største KK fan", et godt bud på titlen kunne være Betina Frandsen fra Århus. Betina har rejst nok tusindvis af kilometer med tog for at se KK spille, hun har købt både aviser og ugeblade bare for at få et måske 2-3 kvadratcentimeter stort billede af idolet, Betina har også lavet en hjemmeside om Kamilla, efterhånden har Betina mødt ikke bare Kamilla,til en kamp har hun endda også mødt KKs forældre.

Kay er ikke ældre end hun også selv kan huske, hvordan det var at være fan - hun er sød og imødekommende overfor de mange børn og unge som gerne vil have autografer og fotograferes, Betina har endda - sammen med veninden Lizzy, som også er en af veteranerne i Line Daugaard fanklubben, fået lov at lave et interview med idolet, som vi så har fået lov ar bringe her på europamester.

Kamilla Kristensen - "Kay har den helt rigtige indstilling, hver gang hun møder frem til træning kommer hun med den faste overbevisning at hun vil lære noget nyt" sådan noget i den stil sagde Anja Andersen engang om Kamilla Kristensen og så kan man jo næsten ikke få større ros i håndbold.......billedet er fra World Cup kampen mod Rumænien i november 2006, foto Rosenkilde - ps hold musen over billedet for zoom på Kamilla.....foto Kenneth Rosenkilde

Betina møder Kamilla Kristensen

Hvad er dit fulde navn?
-
Kamilla Birkedal Kristensen

Hvad er dit kælenavn?
-
Jeg har mange kælenavne, men til håndbold hedder jeg K, KK eller Kæse.

Hvornår har du fødselsdag?
-
Den 2. september 1983

Har du gået til anden sport end håndbold?
-
Jeg har gået til fodbold og tennis og så har jeg redet siden jeg var lille.

Hvor gammel var du da du starte med at spille håndbold?
- Jeg startede med at spille håndbold, da jeg var 8 år.

Hvilket år betyder mest for dig og din karriere?
-
Hvis jeg skal vælge et år der har haft størst betydning for mig rent håndboldmæssigt er det nok 2005. Her vandt vi Champions League for andet år i træk og finalen i Skopje var bare en ubeskrivelig fed oplevelse.
Desuden var 2005 også året hvor jeg blev udtaget til A-landholdet for første gang.

Hvad vil/kan du forbedre ved dit eget spil?
- Det skønne ved håndbold er blandt andet, at der er altid er ting du kan forbedre og at der altid vil være nye ting man kan lære. Som spiller vil man aldrig blive fuldendt - hvis man bliver ved med at sætte nye mål og krav til sig selv, vil man altid kunne udvikle sig. Personligt har jeg ting både i forsvaret og i angrebet som jeg kan forbedre og lære, så derfor glæder jeg mig hver dag til at skulle til træning og blive bedre.

KK interviewes til TV før den første Champions League finale i Ljubljana i 2004

Hvad er din stærke side som håndbold spiller?
- Min stærkeste side i håndbold er min vilje - man kan hvad man vil og jeg giver ikke op!

Hvad er din svage side som håndbold spiller?
- Min svageste side er nok, at jeg er en utrolig dårlig taber - til tider kan det være nyttigt, men hvis vi taber, har jeg nogen gange lyst til at lægge mig ned og græde i flere dage!

Har du altid spillet steg?
- Jeg har altid spillet streg i Slagelse.

Hvad er det største du nogen sinde har været med til som håndbold spiller?
-
Alle de titler vi har vundet i Slagelse har hver sin værdi, men sejren i Champions League 2005 står indtil videre som den største håndboldoplevelse. På trods af resultatet var det helt klart også en utrolig oplevelse at være med til EM ´06 - tror aldrig man vil glemme sin første slutrunde.

Hvad vil du gerne lave når du engang er færdig med at spille håndbold og kan du forklare lidt om hvad det er?
-
Har altid drømt om at arbejde med dyr, så når jeg er færdig med at spille håndbold, håber jeg, at jeg er blevet færdig som veterinærsygeplejeske. (En veterinærsygeplejeske er dyrlægens højre hånd. Man udfører små opperationer og hjælper dyrlægen ved de større indgreb.)

Hvem er den bedste med/mod spiller du har haft og hvorfor lige hende?
-
Jeg har haft utrolig mange gode med- og modspillere. Men Mette Melgaard vil altid have en speciel plads i mit hjerte, da hun også har været med til at udvikle mig til den spiller jeg er idag. Som holdkammerat, medspiller, til tider modspiller og den man deler plads med, er det vigtigt at have et godt samarbejde og at kunne give og tage imod.

Hvordan reageret du da du blev udtaget til landholdet?
-
Da jeg blev udtaget til A-landholdet blev jeg utrolig glad og stolt. Det er en stor oplevelse og ære at spille for sit land og når man først har prøvet, vil man bare have mere...

Hvad er grunden til at du valgte at spille håndbold?
-
Jeg begyndte at spille håndbold fordi de fleste piger fra min klasse var startet til håndbold - har aldrig fortrudt det siden :

......og her i en landskamp mod Rusland tilbage i Adidas tiden - foto Rosenkilde

Hvilken klub er efter din mening verdens bedste klub lige nu?
- Verdens bedste klub? Det er vi da!!

(det er et par måneder siden betina lavede interviewet !!)

Hvordan forbereder du dig til en kamp både i ligaen, men også i CL?
-
En god forberedelse op til enhver kamp er at kunne tømme hovedet og kun koncentrere sig om kampen. Vi er i Slagelse ofte samlet på hotel dagen før de vigtigste kampe. Her har vi taktik og ser video af det hold vi skal spille mod. Fuld fokus og afslapning er vigtigt for mig og lige op til kampen hører jeg altid noget musik med gang i - så er jeg klar!

Hvad er den skøreste ting du har gjort?
- Jeg har lavet mange skøre ting : Er generalt nok lidt crazy!

Hvordan har du det med at folk ser op til dig?
- Jeg tænker ikke så meget på, om der er nogen der ser op til mig. Men jeg synes da, at det er dejligt, hvis der er nogen der gør. Jeg gør bare mit bedste på banen og så må folk egentlig synes hvad de vil!

Hvor mange søskende har du?
- Jeg har en storebror. Han hedder Kasper, er 2 år ældre end mig og er lige blevet færdig som bygningsingeniør.

Hvad glæder du dig mest til nu, hvor du skal til at spille i GOG?
- Efter 6 dejlige år i Slagelse bliver det hårdt at skulle forlade klubben og alle tøserne. Men jeg er ikke i tvivl om, at jeg nok skal falde til i GOG. Jeg glæder mig til nye oplevelser, til at starte mit studie og til at lære en masse nye mennesker at kende.

Hvad hører du af musik?
- Hvad musik angår er jeg meget alsidig. Jeg hører alt fra Rasmus Nøhr til Dizzy Mizz Lizzy. Alt hvad jeg kan synge med på eller bevæge mig til er fedt.

Hvad kommer du til at savne mest ved din tid i Slagelse?
- Jeg kommer til at savne mange ting fra min tid i Slagelse. Klubben i sig selv, alle folkene omkring holdet og selvfølgelig alle tøserne! Det bliver underligt ikke at skulle se dem hver dag, men jeg kommer helt sikkert forbi engang imellem

Hvorfor valgte du at spille i Slagelse?
- Jeg valgte at tage til Slagelse for 6 år siden, da jeg troede på, at det var en klub med fremtidsmuligheder. Jeg troede på, at jeg kunne udvikle mig i Slagelse og jeg har aldrig fortrudt mit valg.

Kamilla sammen med Lungu og Bojana - billedet er taget efter at Slagelse vandt DM titlen i Viborg. I dag er både KK, Lungu og Bojana væk fra SDT - foto Mads Skamris

Hvem kaster du sammen med i Slagelse både til træning og kamp?
-
Min kastemakker i Slagelse er Carmen Lungu.

Hvorfor synes du at håndbold er en god sport?
-
Jeg elsker håndbold fordi man skal bruge sin krop 100 procent. Det er utroligt fysisk samtidig med at hjernen arbejder på højtryk og så er det fedt at få lov til at dele nogle øretæver ud!

Hvordan vil du med nogle få ord beskrive dig selv om menneske?
-
Hvis jeg kort skal beskrive mig selv som person, vil jeg sige at jeg er positiv, perfektionistisk, snaksalig og at jeg har let til smil :

Hvad laver du nå du skal koble helt af fra håndbold?
-
Når jeg skal koble af fra håndbolden, tager jeg ofte ud og rider hvis vejret er til det. Ellers slapper jeg godt af, når jeg laver noget kreativt så som at male eller lign.

Er det svært at adskille håndbolden fra familien?
-
Jeg har aldrig haft problemer med at adskille håndbolden fra familien. Nu er jeg så heldig at jeg har jordens dejligste familie, som støtter mig i tykt og tyndt. De følger mit håndbold med liv og sjæl og kører gerne land og rige rundt for at følge vores kampe.

Hvor meget tid har du til familien når du er prof. spiller?
-
Lige meget hvor meget tid håndbolden tager, vil jeg altid gøre plads i min kalender til min familie.

Har du ambitioner om at spille i udlandet?
-
Jeg har ikke de store ambitioner om at komme til at spille i udlandet. Danmark har den bedste liga og så længe det er sådan, er jeg til at finde i Danmark

Hvor lang tid vil du blive ved med at være prof.?
-
Det er svært at sætte tid på, hvor længe jeg vil spille håndbold på højt niveau. Så længe kroppen kan holde til det og jeg kan udvikle mig, håber jeg, at jeg kan spille liga-bold. Men man skal jo også have børn engang... :

Hvor mange gange træner i om ugen?
- Vi træner håndbold 3-4 gange, styrke mindst 2 gange og så er der jo 1-2 kampe om ugen.

Kamilla og så kan man lige ane Mette, der kom til Slagelse samme år som KK - foto Anton Nordestgaard

Er der nogle på holdet du har kendt længere end andre? og hvem?
-
Mette Melgaard er den fra holdet jeg har kendt i længst tid, da vi kom til Slagelse samme år.

Hvordan har du det selv med nu at skulle sige farvel til en klub som du nu har været i, i 6 år?
-
Det bliver utroligt hårdt at skulle sige farvel til Slagelse, men jeg er ikke i tvivl om, at jeg vil holde kontakten med mange af tøserne. Og så er der jo heldigvis ikke så langt fra Svenborg til Slagelse

Er det rigtigt at selv efter en træning er der nogle fra holdet der går over til Mac D og spiser og er du med?
-
Selvom den ligger lige over gaden, tror jeg ikke, at det er mange som tager turen forbi McDonals efter træning. Det er ikke den slags mad, man har allermest lyst til efter et par timer i hal. Istedet kan vi finde på at handle lidt lækkert mad og lave det hjemme hos en af tøserne.

Hvis du nu kom i den situation at du skulle spille kamp og din mor havde fødselsdag samme dag -hvad ville du så vælge?
-
Hvis jeg kom i den situation at jeg skulle spille kamp samme dag som min havde fødselsdag, ville jeg være til at finde på banen og min mor og far til at finde på tilskuerpladserne. Jeg ville aldrig gå glip af en kamp på grund af en fødselsdag.

Har du nogen dyr? hvis ja, hvilke?
- Jeg elsker jo dyr og har hele mit liv ønsket mig alverdens dyr. Nu har jeg en grå hankat som hedder Samson og han er bare skøn :

billedet her er efter en landskamp i Århus og det er taget af Betina selv

Hvordan har det været at have Anja Andersen som træner?
- Det har været fedt at have Anja som træner. Hun er først og fremmest en utrolig dygtig træner, men også en skøn person. Hun har udfordret mig både fysisk og psykisk og hun har lært mig meget.

Er du altid bleven kaldt KK eller K? Hvis nej hvad er du så bleven kaldt?
- Jeg er ikke altid blevet kaldt KK eller K. Det startede da jeg kom til Slagelse. Inden da havde jeg mange skøre navne. Et navn som stadig hænger ved er Palle - det hedder jeg hos mine gamle tøser hjemme fra.

Hvorfor valgte du GOG? Frem for andre hold?
-
Jeg valgte GOG som min kommende klub, fordi det virker som en klub efter mit sind. Er sikker på, at vi kan få bygget et godt hold op og komme til at true storklubberne lidt :

Hvilke klubber har du spillet i?
- Jeg spillede i Bjergsted HK fra jeg var 8 år til og med 1. års ynglinge. Derefter flyttede jeg til Slagelse og har nu været der i 6 år.

Er du overtroisk?
-
Jeg er på ingen måde overtroisk. Har ingen faste rutiner inden kamp, ingen specielle strømper, sportsbh eller lign. som jeg skal bære under kamp. Jeg tager tingene som de kommer og er ikke i tvivl om, at det er mig som styrer og kontrollerer fremtiden.

Hvad er din ynglings drik?
-
Min ynglingsdrik er æblejuice - drikker dog mest vand, men hvis det skal være lidt lækkert kommer juicen på bordet :

Hvorfor spiller du i nummer 18, hvis der en grund til det?
-
Jeg spiller i nummer 18, fordi jeg var 18 år da jeg startede på ligaholdet i Slagelse. Vil rigtig gerne beholde det nummer, når jeg kommer til GOG, men nu må vi jo se...

Hvorfor valgte du at flytte fra Slagelse?
-
Jeg vælger at forlade Slagelse til sommer på grund af, at jeg gerne vil i gang med at studere i Kolding. Efter 6 dejlige år i Slagelse er jeg også klar til at prøve kræfter med noget nyt. Men hvem ved - måske vender jeg tilbage en dag.

Hvad synes du om europamester.dk?
- Jeg synes, at det er super hyggeligt, når man alligevel er hoppet på nettet at slå et smut forbi Europamester.dk. Så kan man lige få de sidste historier med : Keep up the good work!

til sidst et billede af Kamilla kristensen sammen med Betina, som har lavet interviewet sammen med Lizzy

 

desværre har vi vist ikke nogen billeder med Lizzy og KK, til gengæld er her så et med Lizzys suverænt største håndboldidol Kristine Andersen og KK.....mon ikke de fleste kan se at det er Mette Melgaard i midten ......billedet er fra DM semifinalen i 2005 og taget af Rosenkilde

 

Maja Savic og KK - billedet stammer fra udekampen mod Györi i foråret 2007 af Bolcs27

 

fra venstre Lene Lund Nielsen, karen brødsgaard og KK - sammen med Louise Svalastog udgør de 4 vel toppen i det danske "streghieraki" men også Slagelses Marianne Bonde og FCK's Mia Falk er tæt på landsholdet -foto Mads Skamris