Marit Malm Frafjord - norsk stjerneskud
dansk intro dansk interview norsk intro norsk interview


af Katrine Johansen Heier - oversat af Per Hviid

Baggrund


Marit Malm Frafjord er født 25. november 1985 i Tromsø. Som 5-årig flyttede hun til Trondheim, og har siden boet i Norges 2. eller 3. største by ( Bergen og Trondheim er næsten akkurat lige store, derfor svinnger værdigheden som "vice-hovedstad lidt mellem de to byer) der.

Ved siden af sin håndboldkarriere har Marit Malm Frafjord tidligere studeret energi og miljø på NTNU (universitetsniveau), men lige p.t. koncentrerer Frafjord sig nu næsten fuldt ud om håndbolden. Pga der ikke er helt så mange penge i norsk som i dansk håndbold arbejder hun dog også on/off som pædagogmedhjælpervikar i en børnehave

MaritMalm Frafjord i U VM finalen mod Rusland i 2005 - fantastisk foto fra IHFs pressegalleri

Der stod egentlig ikke skrevet over Marit's vugge, at hun skulle blive håndboldspiller, men nok at hun skulle blive idrætsudøver. udover håndbold har Frafjord prøvet kræfter med idrætsgrene som fodbold, ishockey, dans, springgymnastik (turn på norsk) . På det mere uorganiserede plan har Marit stået meget på ski ligesom hun har prøvet kræfter med et snowboard (og det er svært, red. anm.).

Ligemeget hvad den helt unge Marit Malm Frafjord gav sig i kast med, vendte hun hver gang tilbage til håndbolden, det var og blev håndbold som hun syntes var sjovest og som trak mest og som hun til sidst valgte at satse helt på. og det er vi mange som siger tak for.

Marit startede sin håndboldkarriere i klubben Rapp, hvor hun var bagspiller. I 2002 skiftede hun til Byaasen, hvor man hurtigt fik øje på potentialet som stregspiller og en omskoling blev iværksat under valery Putans ledelse, "Høj Arm" er en sætning som marit har fortalt hun nok har hørt 100.000 gange.

Omkring samtidig med at marit malm frafjord kom til Byåsen havde klubben svære økonomiske problemer og klubben måtte stille med et meget ungt hold i Gildeserien, takket være en fantastisk lovende årgang 85 med bl.a. Marit Frafjord nåede klubben dog en ganske imponerende 5. plads i serien. I sin første sæson sad Frafjord mest på bænken, til gengæld var hun fast inventar på Norges meget succesfulde U landshold med årgangene 85-87. Marit Frafjord var således med til at vinde sølv ved både EM og VM for U landshold, ved begge stævner spillede hun en stor rolle på det norske landshold og efter VM i 2005 kom hun endda på turneringens All Star hold.

Marit Malm Frafjord hjemmei i Nidarøhallen - foto Solfrid

Op til 2004-05 sæsonen kom Maren Villabø til Byåsen efter et ophold i Aalborg DH, Maren Villabø gjorde det virkelig godt - så godt at hun var inde omkring det norske landshold, hvilket for Marit Malm Frafjord betød, at hun ikke fik meget spilletid i angrebet, men til gengæld gjorde det flot i defensiven. Byåsen sluttede sæsonen på andenpladsen i serien, i slutspillet og i NM (den norske pokalturnering) - Larvik var for stærke, men Byaasens unge mandskab havde etableret sig som Norges klart næstbedste klubhold.

I september 2005 ville den norske A landsholdstræner marit Breivik godt kvittere for U landsholdsspillernes succes ved sommerens VM ved at udtage nogle af spillerne til U landsholdet. Marit Malm Frafjord var en af dem som Breivik godt ville sende et signal om at hun var en spiller, som der blev holdt øje med, så i efteråret 2005 deltager hun i en landsholdssamling for spillerne i den norske serie og får sin A landsholdsdebut i en kamp mod Portugal..

Til VM i Skt. Petersburg var Marit dog ikke inde i billedet - Isabel Blanco, Elisabeth Hilmo og Randi Gustad fik VM biletterne og realistisk set var vel klubkammeraten Maren Villabø tættere på A landsholdet end Marit på daværende tidspunkt. Det er der så senere lavet godt og grundigt om på.

I forrige sæson fik Byaasen igen sølv over det hele i Norge. Klubben efterlod også et positivt indtryk i Champions League, hvor marginaler gjorde at holdet ikke nåede kvartfinalerne. I slutspillet præsterede Byåsen at tilføje Larvik et af de meget sjældne nederlag til et andet norsk hold.

Efter EM finalen var Frafjord en rigtig kammerat og løftede sin skadede kaptajn Gro Hammerseng rundt på banen - det siger også noget om hvor en kanon person marit er det, at hun tænkte på Gro midt i sit livs sjr, foto Paul F

På udebane i Bergsli hallen vandt Byaasen med 6, men tabte så returkampen hjemme i Trondheim med 11.

I sommeren 2006var Marit med på det norske hold ved EM i beach-håndbold i Cuxhaven, Tyskland. På forhånd var forventningerne ikke de store idet spillernes erfaring med at spille i sand var meget begrænset, mens modstanderholdene stillede med spillere, som var specialister i denne specielle håndbolddisciplin. Alligevel gik det norske hold ubesejret gennem gruppespillet, men tabte i kvartfinalen til Kroatien, men Norge sluttede dog på 5. pladsen og kvalificerede sig dermed til VK. Dog uden nogensinde at stille op da VM i beach håndbold kolliderede med at den norske serie var startet.

Op til denne sæson flyttede Maren Villabø sammen med Kjersti beck til Spanien og Astroc Sagunto, hvilket betød at Marit blev forfremmet til førstevalg i Byaasen, endda blev hun valgt til holdets anfører - den yngste nogensinde i Byåsens historie.

Marit levede på smukkeste vis op til tilliden, hun spillede rigtig godt for Byaasen i efteråret, hvor hun var holdets topscorer og Marit Breivik kvittterede da også med at udtage den bare 20 årige Frafjord til landsholdet "for alvor". Ved den årlige 4-nationers turnering i Frankrig i starten af november gjorde hun det så godt, at der ikke var nogen tvivl om, at hun hørte hjemme i EM truppen, det som var problemet var, at det var der nok også andre som gjorde

Else-Marthe Sørlie Lybekk viste efter sit comeback så overbevisende spil, at hun var det klare førstevalg. Landsholdsledelsen ønskede til EM kun at bruge to stregspillere, Isabel Blanco var skadet og valget stod mellem ungdommen repræsenteret af Marit og rutinen repræsenteret af Elisabeth Hilmo. Frafjord efterlod ved både træninger og i kampe så positivt et indtryl, at Breivik simpelthen ikke kunne komme udenom den unge, men meget stærke stregspiller. Marit breivik mente at Marit var stærkere i mand-mod-mand situationerne end Hilmo, desuden er marit Malm Frafjord klart hurtigere end Hilmo og kunne dermed medvirke til at der kom endnu mere tryk på det norske kontrapres.

Frafjord som beachhandballer - foto Paul F.

Summasummarum endte det med at Marit Malm Frafjord blev foretrukket fremfor Elisabeth Hilmo, som ellers havde været med på landsholdet siden 1998 og som repræsenterer 180 landskampes rutine. Hilmo var ikke blevet dårlig, hun er stadig førstevalget i larvik, Marit Malm Frafjord er bare gået frem med så store skridt, at hun blev anset for at være bedre.

Resten af historien turde være kendt af de fleste. Frafjord viste sig ved EM i høj grad at være tilliden værdig. Sørlie var førstevalget og spilelren som startede påbanen, men frafjord kom ind senere og spillede i alt 156 minutter ved EM i Norges 8 kampe fra start til finalesejren over Rusland.

Marit Malm Frafjord er en beskeden pige og den megen tillid fra landstræneren kom nok lidt bag på hende, men hun er også en ambitiøs håndboldspiller og der er næppe nogen som arbejder hårdere for at blive endnu bedre end den sympatiske nordmand som sluttede sin første senior-slutrunde med guldmedalje om halsen

Efter EM tabte Byaasen i Oslo Spektrum NM finalen til Larvik, i modsætning til året før blev 2006 finalen aldrig rigtigt spændende, Larvik var på dagen en klasse eller to bedre end Byaasen. Til gengæld formåede Byaasen, som under EM byttede den danske træner Flemming Oliver ud med Arne Høgdahl, at lægge et lag på holdets præstation i Champions League, hvor man bl.a. vandt hjemmekampen mod Györ og selvom det blev Lada og Györi, som gik videre, er det værd at nævne at Byåsen aldrig blev udspillet og holdet lever da også i skrivende stund i CWC turneringens semifinale

Marit har allerede fået flere tilbud fra udenlandske klubber, men hidtil har hun sagt nej tak og sandsynligvis fuldfører hun sin kontrakt med Byaasen, som løber til sommeren 2008, men derefter er det nok ikke umuligt at vi får Marit Malm Frafjord at se i den danske liga - og står det til os her på europamester.dk, så meget gerne i Ikast Bording !!

Under alle omstændigheder er Frafjord en spiller som vi vil se meget til fremover. marit Breivik har om Marit udtalt, at hun er stærk som en bjørn, vældig lærevillig og altid til stede i kampene. Marit Marit Malm Frafjord har haft en fuldstændig fantastisk sæson, hvor hun er gået fra at være andetvalg i Byåsen til at spille sig ind på det måske stærkeste landshold i Verden, 2006-07 sæsonen vil blive husket som sæsonen hvor marit malm Frafjord fik sit internationale gennembrud. Andre højdepunkter venter givetvis fordude

Kilder:
Adresseavisen
Aftenposten
Dagbladet
VG