Nyheder 19. - 21. maj 2009

21. maj 2009:    

 

 

Kari Aalvik Grimsbø - foto Katja Boll

 

Tonje Nøstvold - foto Rosenkilde

Thorir Hergeirssons første landsholdstrup

Som regerende europamestre er Norge allerede kvalificerede til VM og skal ikke spille play off kampe i juni.

I stedet rejser det norske landshold igen i år 2 uger til La Santa Sport på trænings- og opladningstur.

Det er den nye træner Thorir Hergeirssons første trup, der er dog ikke tale om de store ændringer i forhold til tidligere.

Gøril Snorroeggen er tilbage i 22-mands truppen efter sin skade - Byåsen spillerne Ida Alstad, Gina Lorentsen og Inga Berit Svestad har stadig deres A landsholdsdebut til gode.

Larvik og Byåsen er nu så altdominerende i norsk håndbold, at der ikke er spillere fra andre norske klubber på landsholdet

Set med danske øjne er det mest spændende vel at Siri Seglem er tilbage i landsholdstruppen - Gro Hammerseng sidder over pga rehabiliering, Katja Nyberg er ude resten af kalenderåret pga sin korsbåndsoperation

Kari Aalvik Grimsbø (Byåsen Elite)
Terese Pedersen (Randers HK)
Katrine Lunde Haraldsen (Viborg HK)

Gøril Snorroeggen (Byåsen Elite)
Ida Alstad (Byåsen Elite)
Kristine Lunde (Viborg HK)
Karoline Dyhre Breivang (Larvik HK)
Tonje Larsen (Larvik HK)
Tine Rustad Kristiansen (Larvik HK)
Tine Stange (Larvik HK)
Siri Seglem (Team Esbjerg)

Linn Kristin Riegelhuth (Larvik HK)
Tonje Nøstvold (FC Midtjylland)
Linn Jørum Sulland (Larvik HK)
Ida Bjørndalen (Viborg)

Isabel Blanco (FC Midtjylland)
Heidi Løke (Larvik HK)
Marit Malm Frafjord (Byåsen Elite)

Kari Mette Johansen (Larvik HK)
Camilla Herrem (Byåsen Elite)
Gina Lorentsen (Byåsen Elite)

Inga Berit Svestad (Byåsen Elite)




Christina Dahl - bliver nu genforenet med Ditte Kelså og "Herning" i Tarm - foto Mads Skamris

Christina Dahl til Tarm Foersum

Selvom Christina Dahl vist ikke har spillet een eneste kamp med 88-89 landsholdet, er der vist almindelig anderkendt, at Christina er en af årgangens mest lovende bagspillere.

Navnlig i sidste sæson hvor Christina Dahl var med til at vinde DM sølv med Tarm Foeruims ynglinge, fik den tidligere Aalborg- og Ikastspiller for alvor forløst noget af sit store potentiale - der findes ikke nogen officiel topscorerliste for Ynglingeligaen, men Christina Dahl må være et rigtig godt bud på en af sidste sæsons mest scorende U18 spillere.

Op til denne sæson, hvor Christina blev senior, skiftede hun til barndomsklubben Skive FH, hvor hun med 108 mål blev en suveræn topscorer for Skive og en af 1. divisions 12 mest scorende spillere overhovedet.

Nu er Christina Dahl så skiftet tilbage til Tarm Foersum, klubskiftet er officielt og vistnok skulle hun endda være spilleberettiget til søndagens pokalkamp mod liga-damerne fra Horsens


SønderjyskE til By Night i Aabenraa

Ligesom sidste år har der været By Night i Aabenraa og ligesom sidste år var håndboldspillerne fra SønderjyskE med i gadebilledet.

I år var der dog ikke arrangeret nogen beach volley kamp, man vil ikke risikere nogen skader inden det i weekenden går løs med den første kamp mod Fox. I stedet var SønderjyskE-spillerne på gaden i halvanden times tid, hvor der blev skrevet autografer og spist karameller fra SønderjyskEs løver.

Ligesom sidste år har Ninette sendt lidt fotos, som du kan se herunder

SønderjyskE Support og SønderjyskE løverne
Rikke Skov Myrup og Krøyer er det vist
Så bliver der ellers skrevet autografer, spilleren i midten af billedet er Christina Aalling som nu endelig så småt skulle være på vej tilbage - det er nok meget sandsynligt at Aalling denne gang hellere vil vente en uge eller en måned ekstra end risikere at starte for tidligt
...og her er det vist det meste af holdet, som er ved at være samlet
Ninette har ikke sat navne på billederne, så med forbehold er det fra venstre Janni Gade, Sabrine Schmidt og Thea Keller

 

 

 

 

 

 

 

- håndboldfødselsdage

Vivi Andersen - clean sheet

Tidligere landsholdskeeper Vivi Andersen fylder år i dag.

Vivi Andersen er i dag mest kendt for at være mor til Anja Andersen, men hun var tilbage i 60'erne selv landsholdskeeper og holder fra dengang en fantastisk rekord idet Vivi i en landskamp mod Sverige præsterede at holde målet rent!!

Selvom der ikke blev svoret helt så mange mål dengang - Danmark vandt kampen 11-0 - så var det trods alt også dengang en helt enestående præstation at holde målet rent.

Tillykke til Vivi

---

Mette Hasseris Nielsen

Tidligere Fox bagspiller Mette Nielsen fylder år i dag

20. maj 2009:    

 

Claus Mogensen - har gjort det godt i Horsens

foto Kenneth Rosenkilde

  Claus Mogensen fortsætter i Horsens

Der ser ud til at være en del forandringer på vej på Horsens holdet i næste sæson, men cheftræner Claus Mogensen fortsætter - HH har udsendt nedenstående pressemeddelelse

Horsens Håndboldklub A/S har i dag forlænget samarbejdet med cheftræner med Claus Mogensen for yderligere 1 sæson. Dermed har parterne papir på hinanden til maj 2011.

Direktør Annette Poulsen:
Vi er utrolig glade for den nye aftale vi har indgået med Claus. Han har specielt i denne sæson vist, at han er den cheftræner, som vi gerne vil have til at stå i spidsen for vores hold de kommende sæsoner.
Helt fortjent blev Claus kåret som månedens træner i januar 09, hvor et af argumenterne bl.a. var hans evner til at trække det bedste ud af et kollektiv uden de store stjerner.
Claus bliver fremover en vigtig brik i det arbejde, vi har påbegyndt i det nye selskab. Vi vil opprioritere arbejdet med unge talenter og udvikling af spillere er netop én af hans spidskompetencer. Såvel udvikling og udvælgelse af de rigtige spillere bliver særdeles afgørende i de kommende sæsoner, og jeg ser derfor frem til et fortsat godt samarbejde med Claus i de kommende år
.”

Cheftræner Claus Mogensen:
”- Vi har i de seneste måneder oplevet en turbulent tid i klubben og omkring holdet, men jeg er dog helt sikker på, at klubben er på vej i den rigtige retning. Jeg ved, at ledelsen er i gang med at skabe et stærkt fundament til de kommende sæsoner og derfor synes jeg også, det bliver utroligt spændende at være en del af den proces de næste 2 sæsoner.
Vi står overfor en større udskiftning på holdet, og det er også en opgave, jeg ser frem imod. Det giver mig muligheden for at sætte mit præg på hvilke spillertyper, vi henter til klubben, og dermed også forme holdet, så der spilles håndbold på den måde, som jeg gerne vil.”


 

 

Julie Gade vandt faktisk DM GULD som ynglingespiller - Julie afløser

 

 

 

Ditte Marie Andersen, som måske er et emne i Team Tvis Holstebro, hvor Sandra Toft er ude med skade

 

alle tre fotos Klaus Thøstesen

 

Rikke Vestergaard

Forandringer i TST Hjørring

- TST Hjørring har udsendt en pressemeddelelse som ammoncerer flere ændringer i spilletruppen

Ny målvogter i TST Hjørring og andre nyheder.
Til den kommende sæson har TST Hjørring indgået en to-årig aftale med den talentfulde tyveårige Holstebropige Julie Gade. Julie, der har været inde omkring diverse ungdomslandshold har, efter DM-sølv som Ynglingespiller, vogtet målet for Bjerringbro FH i den forgangne sæson.

Her har hun adskillige gange modtaget prisen for bedste spiller, selvom hendes hold ofte har indkasseret mange mål. Hun er et produkt af Holstebros talentudvikling og er videreudviklet på Viborg HKs håndboldskole, hvor hun har boet på Viborg Håndbold College og taget sin studentereksamen.

Julie flytter til byen med henblik på at fortsætte sine studier på Aalborg Universitet. Først har hun dog planlagt at tage et studiefrit år, hvor håndbolden og et job får førsteprioritet.

Vi glæder os til at kunne byde Julie Gade velkommen i klubben, og ser store muligheder i samarbejdet. Samtidig har vi forlænget kontrakten med vores Færøske landsholdmålvogter Erla Eliasen med et år.

Ditte Marie rejser

Med tilgangen af Julie, må vi samtidig tage afsked med Ditte Marie Andersen. Ditte Marie har stået en fabelagtig sæson for holdet og det er naturligvis med vemod vi må tage afsked med hende. Det har ikke været muligt at mødes i forhandlingerne, der har været langvarige men resultatløse.

Rikke Vestergaard, der har spillet en helt forrygende sæson for TST, har valgt at fortsætte sambejdet med klubben, selvom der var tilbud fra andre sider. Det glæder vi os naturligvis over i klubben, da Rikkes gejst og spilleglæde har stor betydning for holdet og da valget helt og holdent var Rikkes eget.

Til gengæld må vi sige farvel til to af vores fløje. Venstrefløjen Charlotte "Sille" Nielsen, har job i Randers og ønsker ikke at tage den lange tur længere. I banens anden side har Mille Carlsen bedt om at blive løst fra sin kontrakt, idet hun skal på en udlandrejse.

Fra Aalborg har vi fået tilgang af Line Sulbæk, som egentlig er stregspiller, men som nu gør fyldest som venstre fløj og fra Norge er kommet Karoline Nicolaisen, som kom ved juletid, men ikke kunne spille på vores bedste hold på grund af nogle særlige regler om spærring af spillere, der har spillet i deres hjemlands turnering efter 1. januar. Karoline er en hårdtskyden og fysisk stærk bagspiller, der som 18/19-årig var topscorer i den norske andendivision.

Truppen begynder hermed at se rigtigt godt ud med henblik på den kommende sæson. Der er dog stadig enkelte uafklarede forhold, som vi forventer falder på plads i den allernærmeste fremtid.

--- slut på pressemeddelelse

bundlinje:
Julie Gade afløser Ditte Marie Andersen i målet..

Rikke Vestergaard bliver i klubben - Rikke var bla arkitekten bag sejren over TTH og er efterhånden en stor profil i 1. division

Fløjene Charlotte Nielsen og Mille Carlsen rejser - Charlotte Nielsen har scoret mange mål i oprykningsspillet, men Louise Andersen er vel stadig førstevalg, når hun er ovre sin skade.

Line Sulbæk: spændende spiller med nordjyske rødder


 

 

2012 vil Slagelse være tilbage i ligaen og 2014 er klubben med i slutspillet, hvis alt går efter planen

 

 

 

 

 

 

- pressemeddelelse fra Slagelse FH

Slagelse FH får ny struktur

Slagelse FH's bestyrelse har taget første skridt mod etablering af en eliteoverbygning. Målet er at bringe Slagelse FH tilbage i toppen af dansk kvindehåndbold. Der er også indgået aftale med en ny sportschef.

Slagelse FH er på trapperne med en ny struktur. Fra sæsonen 2009/2010 etableres en overbygning, der skal varetage arbejdet med klubbens kvindelig tophold i 1. division. Overbygningen får navnet Slagelse FH Elite.

Overbygningen skal give moderklubben Slagelse FH arbejdsro til at videreudvikle en sund ungdoms- og amatørafdeling med op mod 300 aktive spillere.
- Vi har valgt at starte en proces, hvor vi arbejder på en reorganisering af klubben. Elite- håndbolden skal tilbage på det vestsjællandske landkort, men vi skal samtidig sikre, at vores ungdoms- og amatørspillere har de bedst mulige forhold. Derfor arbejder vi på skille tingene mere ad, siger formand i Slagelse FH, Iver Grunnet.

Tanken med at lave en eliteoverbygning er at bruge ressourcerne bedst muligt. Med en ny og bredere organisering vil klubben have flere kræfter og penge til at fastholde Slagelse FH som topklub - og samtidig sikre talentudviklingen i ungdomsrækkerne.
Slagelse FH Elite arbejder med en målsætning, der skal skaffe klubben tilbage i håndboldligaen i 2012 og en plads i slutspillet i 2014. Slagelse FH Elite får hjemmebane i Antvorskovhallen i Slagelse.

I forbindelse med reorganiseringen og etableringen af overbygningen har Slagelse FH's bestyrelse indgået aftale med Ivan Strandgaard om overtagelse af jobbet som sportschef. Ivan Strandgaards hovedopgave bliver at udvikle rammerne for overbygningen og være det praktiske bindeled mellem moderklubben og eliteafdelingen.

- Jeg glæder mig meget. Det er en stor udfordring, men med den nye organisation og positive tilkendegivelser fra både nuværende og nye sponsorer om at støtte til projektet, er jeg sikker på, at det nok skal lykkedes at bringe Slagelse tilbage til toppen, siger Ivan Strandgaard, der bor i Slagelse og i det civile liv er key account manager i firmaet CH Interfrugt A/S.

Ivan Strandgaard var cheftræner for Slagelse FH's 2. divisionshold i sæsonen 1999/2000, indtil styringen af holdet blev overtaget af Anja Andersen. I de sidste to sæsoner har han været tilknyttet TMS Ringsted som dametræner og sportschef for holdfællesskabet Ringsted/Roskilde i 1 div.

Onsdag den 17. juni 2009 indbyder Slagelse FH til stormøde om den nye struktur for alle spillere, trænere og forældre. Møde holdes i VIP-lokalet i Antvorskovhallen i Slagelse kl. 19.00.


Fotoserien fra FCK - Larvik

Katja Bolls fotoserie fra CWC finalen mellem FCK Håndbold og Larvik HK i søndags er nu på nettet på AroundTheWorld.dk og kan ses i sin fulde helhed på linket HER

Fotoserien indeholder kun billeder fra selve håndboldkampen, idet Katja laver en særskilt serie med fotos fra præmie-ceremonien

Maja Savic og Heidi Løke - to af kampens profiler, foto Katja Boll
Rantala - dansk veterankeeper i Larvik - , foto Katja Boll

19. maj 2009:    

 

Therese P. - fotos Hans Carstens

Therese Pedersen om Hypo-kontrakten

- Omkring EM fortalte Randers, at de ikke ville forlænge vores kontrakt. Jeg fik et flot tilbud fra Tertnes og havde stor lyst til at rejse hjem da Hypo kom på banen med et tilbud, som jeg slet ikke kunne stå for. Ved siden af den sportslige udfordring og muligheden for at spille Champions League er Wien en fantstisk by med smukke bygninger og et rigt kulturliv.

Randers HKs norske keeper ville godt være blevet et år eller to mere i Guld Bager Ligaen, men når nu det skulle være, virker hun oprigtig begejstret for at skulle til Verdens mest succesfulde håndboldklub Hypå Niederøsterreich, som i næste sæson trænes af russiske Aleksej Gumjanov kendt fra Lada og det russiske U landshold.

Læs interview med Therese på på Bergens Tidendes hjemmeside

- tak til Cathrine for tippet


 

Anita Herr - foto Klaus Thøstesen

Györ spiller til Bundesligaen

En af de bedre Györ spillere i begge Champions League finalerne mod Viborg den 22-årige højre-back Anita Herr er tilsyneladende tabt for vice-championsleague mestrene.

Iflg. Bundesliga-klubben Oldenburgs hjemmeside har Herr skrevet kontrakt med Oldenburg, hvor det er meningen hun skal afløse norske Hæge Fagerhus.

Herr scorede 5 mål i den første finalekamp, heraf udnyttede hun 4 straffekast på stribe i 2. halvleg, mens hun i den anden finalekamp var spilleren, som scorede til 23-25 og dermed kortvarigt gjorde Györ til "virtuelle Champions League" vindere.

Oldenburg vandt i sidste sæson Challenge Cup, klubben har bla. den tidligere Randers spiller Angie Geschke og den tidligere Byåsen keeper Tatiana Surkova i truppen - Oldenburg sluttede på 5. pladsen i sæsonens Bundesliga og det er vel alt andet lige et tegn på, at den tyske liga er blevet mere attraktiv, når man kan tiltrække en spiller fra en Champions League finalist.

- tak til katja for tippet



Vind en ORIGINAL Fanskov.dk nøglesnor

Som de faste brugere måske vil vide, har europamester.dk skribent Majbritt Severin ved siden af sin skribent-virksomhed på denne hjemmeside også sin egen håndbold-hjemmeside, FANSKOV.dk som er en meget sober og ordentlig fanside om Viborg HKs Rikke Skov.

Majbritt er selvfølgelig begejstret over Viborgs CHL sejr og som en slags hyldest til yndlingsholdet og favoritspilleren har hun udskrevet en konkurrence på fanskov.dk, hvor du kan vinde intet mindre end en 100% orginal fanskov.dk nøglesnor.

har du lyst til at prøve kræfter med konkurrencen - det er gratis at deltage - så tjek ind på www.fanskov.dk og læs mere om konkurrencen (du skal klikke på menupunktet "konkurrence" )


Fotos fra Arena Nord

Søndag var Ringkøbing på besøg i Arena Nord hvor Fox tog imod til den sidste kamp i kvalifikationsspillets puljespil.

Allerede inden kampen var det afgjort at Fox gik videre til oprykningskampe mod SønderjyskE om en plads i næste års liga og det blev da også Fox som vandt kampen - Martina Adamsson Jensen spillede en ny flot kamp og var iflg. europamester.dk's skribent Julie Nielsen klart kampens profil.

Kim Thomsen har taget en fotoserie fra kampen, billederne er nu kommet på nettet og kan ses via linket på Kims fotoside

den kommende SK Århus spiller Thilde Mathiasen bliver dækket godt op i Ringkøbing forsvaret, Fox måtte bla undvære holdets anden stregspiller Sabine Pedersen
..også Trine Hansen Blomquist (til venstre) sad ude, til højre topscorer Martina, i baggrunden er det en anden norsk Fox spiller, Renate Saastad, som er kommet til fox fra Gjerpen

 

Trine Jensen på landsholdet
- foto Klaus Thøstesen

 

Trine Jensen på europamester.dk

For et par år siden havde vi den glæde at interviewe Trine Jensen på europamester.dk, det var stort - se det HER

 

Trine Jensen stopper karrieren

Europamester anno 2002, OL guldvinder anno 2004, Trine Jensen stopper karrieren med udgangen af denne sæson.

Trine Jensen kom i starten af årtiet til Ikast fra Brabrand, hun udviklede sig hurtigt til at blive om ikke en af holdets profiler - husk at dengang havde Ikast navne som Tonje Kjærgaard, Kjersti Grini og Grit Jurack på holdkortet - men i al fald et rigtig godt indslag, en spiller som kom med en masse gejst og energi og som knaldede en masse bolde i mål.

Hun var i foråret 2002 med til at sikre Ikast sejr i EHF cup, hun kom for alvor med på A landsholdet op til EM i 2002 og var endte som en af de vigtigste spillere bag EM triumfen.

I starten af 2003 blev en meget formstærk Trine Jensen korsbåndsskadet i en Champions League semifinale mod Krim. Trine kom tilbage på håndboldbanen omkring årsskiftet 2003/04 og var bla med til at sikre Ikast sejr i CWC ligesom hun var med på landsholdet, som vandt OL guld i Athen.

Siden Trine Jensen kom tilbage fra den første korsbåndsskade har hun været ualmindelig uheldig med skader, har det ikke været knæet, har det været ryggen, en overgang havde Trine Jensen vist endda en skade i øjet og skal man se det fra Trines side, så kan man sagtens sætte sig ind i at de sidste år nærmest må føles som en lang genoptræning. Dertil var der endda en retssag mod Aalborg DH, som godt nok blev vundet, men som jo har trukket tænder ud, mens det stod på.

For os som husker EM holdet i 2002, men ikke er helt gamle nok til at huske metal-holdet på samme måde, er det vel ikke for meget at sige at Trine Jensen er en af vores generations største spillere. Ved siden af at være en stor spiller og en sand fighter har Trine Jensen altid været god for en kvik bemærkning og det er helt sikkert at håndboldverdenen bliver en stor personlighed fattigere uden Trine Jensen


 

Sanni Eriksen - foto Klaus Thøstesen

- forsinket håndboldfødselsdag

Sanni Eriksen - Silkeborgs nummer 19

Så har der igen været en maj-nisse på spil i fødselsdatabasen sådan at mærkedags-redaktionen har glemt en fødselsdag.

Det er endda ingen ringere end Silkeborg Voel KFUMs Sanni Lejre Eriksen, som fylder 23 i dag.

Sanni Eriksen deler pladsen som højre fløj i den ambitiøse midtjyske klub med Lina Rask og gjorde det rigtig godt i den forgangne sæson, fx. skrev klubbens hjemmeside efter kampen mod team tvis Holstebro:

" .....Kampens helt store spiller blev Sanni Eriksen, der fortjent blev kåret til hjemmeholdets bedste på en dag, hvor alle leverede en flot indsats"

eller hvad med kampen mod Nordkøbenhavn, hvor hjemmesiden skrev

".....Sanni Eriksen var helt ustyrlig på fløjen i dag og scorede otte mål. En præstation, der indbragte hende titlen som kampens spiller."

Sanni har tidligere spillet kampe for Slagelse DT og spillede vist også en kort periode i Roskilde inden hun skiftede til Silkbeborg Voel for et par sæsoner siden, hun ER en dygtig spiller, godt varieret skud , hurtig.

Vi undskylder for forsinkelsen og ønsker Sanni tillykke med fødselsdagen


 

 

Audur Jonsdottir - foto Mads Skamris

 

 

Maria Ipsen har flere gange været årets spiller

Forlængelse og farveller i Ringkøbing

- Ringkøbing Håndbold har forlænget aftalen med det islandske talent Audur Jonsdottir, til gengæld siger klubben farvel til 4 af holdets kulturbærere. Først en pressemeddelelse fra Ringkøbing

Islandsk talent fortsætter i Ringkøbing Håndbold

Efter en vellykket entré i dansk håndbold har islandske Audur Jónsdóttir og Ringkøbing Håndbold nu lavet en ny aftale gældende for de kommende tre sæsoner.
- Vi ser et rigtig stort udviklingspotentiale i Audur. Jeg glæder mig over, at vi så rigtigt, da vi hentede hende til Ringkøbing. Hun er en fantastisk pige med en super personlighed, og man kan ikke lade være med at holde af hende som både håndboldspiller og menneske, siger sportschef Jan-Ole Kristensen.

- Jeg er meget glad for at være i Ringkøbing, og jeg føler jeg kan lære en masse og udvikle mig i klubben. Jeg har jo kun været her i en sæson, men jeg har lært en masse. Der er nogle spændende målsætninger i klubben for fremtiden, og det glæder jeg mig til at være en del af, siger Audur Jónsdóttir.

Audur Jónsdóttir er 21 år, og hun kom til Ringkøbing inden denne sæson efter at have spillet hele sin karriere i islandske HK.
Hun har trods sin unge alder allerede spillet 24 A-landskampe for Island.

------

Firkløver stopper i Ringkøbing Håndbold

Fire spillere, som har været centrale i opbygningen af Ringkøbing Håndbold forlader klubben med udgangen af denne sæson.

Playmaker Maria Ipsen, stregspiller Louise Ljungberg og de to fløjspillere Tina Møller og Nette Hvam spiller alle deres sidste kamp for Ringkøbing
Håndbold i pokalkampen mod Aalborg DH 17. juni.
- Det er fire grundsten i den proces, vi har været igennem i Ringkøbing Håndbold, siden vi overtog licensen til dameholdet i Skjern Håndbold for to år siden. Uden de fire spillere var vi aldrig nået frem til, hvor vi er i dag. Derfor er det både med vemod, men også med en kæmpe anerkendelse af deres bidrag, at vi stopper samarbejdet, siger sportschef Jan-Ole Kristensen.

-- slut på pressemeddelelse

Det er kun et år siden at Ringkøbing forlængede med Maria Ipsen og Louise Ljungberg - se linket HER - Ipsen, Ljungberg; Hvam og Møller har været med lige siden holdet spillede i grønt og hed Skjern, de er spillere, som man som håndboldfan automatisk forbinder med Ringkøbing og det svarer vel nærmest til hvis Ikast på een gang sagde farvel til Gro Hammerseng, Isabel Blanco, Ragnhild Aamodt og Line Fruensgaard


Brasiliansk landsholdsspiller afløser Mia Falk i Randers HK

Randers HK har udsendt denne pressemeddelelse

EHF Cup vinder til Randers HK

Randers HK har indgået en 2-årig kontrakt med den brasilianske landsholdsstreg Alessandra Medeiros, der kommer fra de spanske mestre og EHF Cup vindere Itxaco S.D.

Alessandra Medeiros har i denne sæson delt spilletid med Begona Fernandez, der blev kåret til bedste stregspiller ved EM, men alligevel har brasilianeren haft hovedrollen i sin spanske klub. Det vidner om høj klasse og Randers HKs træner Jan Leslie glæder sig til samarbejdet med den nye spiller

- Det har været vigtigt for os at hente markant forstærkning til holdet og det er lykkedes med Alessandra Medeiros, siger Jan Leslie der har fulgt den 186 cm høje stregspiller gennem flere år men fik ekstra syn for sagn da Randers HK i foråret mødte hendes spanske klub Itxaco i EHF Cuppen.

Medeiros i EHF cup kampen mod Randers tidligere på året, foto Hans Carstens

Fysisk styrke

- Hun er en fysisk stærk spiller der vil styrke os i både forsvar og angreb, fortæller Jan Leslie om brasilianeren der er førstevalg på stregen på det brasilianske landshold og er blandt de stærkeste stregspiller i den spanske Liga.

Alessandra Medeiros, med omkring 120 landskampe for Brasilien og erfaring fra flere VM og OL slutrunder, har før sine 4 sæsoner i Itxaco også repræsenteret spanske Elche Mustang og en portugisisk klub og ser nu frem til nye udfordringer i Danmark.
- Det er svært at forlade Itxaco nu hvor vi har vundet den spanske liga og EHF cuppen men jeg glæder mig til at komme til Danmark, få nye oplevelser og selvfølgelig spille i den bedste turnering i verden, fortæller Alessandra Medeiros.

Randers HK mod toppen

Hun er opmærksom på at hun skal vænne sig til en helt ny kultur og et nyt sprog. Men med hjælp fra klubben og ikke mindst Randers HKs brasilianske målvogter Chana Masson er hun overbevist om at det kommer til at fungere fint. - Jeg vil forsøge at hjælpe Randers HK mod toppen af den danske Liga, siger Alessandra Medeiros

Fakta Alessandra Medeiros de Oliveira

Født : 07.10.1981 i Rio de Janeiro
Højde : 186 cm
Position : Stregspiller
Tidligere klubber : Guarrulhos-SP, Sao Bernardo do Campo-SP, Brasilien
Elche Mustang, Itxaco S.D., Spanien
Landskampe : ca. 120 A-landskampe for Brasilien

Medeiros og Dalby i Elro Arena, foto Hans Carstens
Her Alessandra Medeiros som landsholdsspiller for Brasilien, det er i øvrigt ikke første gang Randers HK forsøger sig med en brasiliansk spiller på stregen - Juceli Rosa spillede i klubben i sidste sæson, hvor Tatiana Silitch var ude pga graviditet/barsel. Foto Rosenkilde

Ak - foto Rosenkilde

AK til Team Tvis Holstebro bekræftet

Det er efterhånden en lille måneds tid siden Ikast spilleren Anne Kathrine Østergaard dukkede op som Team Tvis Holstebro spiller i noget kampagnemateriale fra Guldbageren, som en kvik bruger var faldet over og i dag bliver klubskiftet så officielt annonceret på Team Tvis Holstebros hjemmeside.

Kombinationen af AK og Team Tvis Holstebro ligner umiddelbart noget som godt kan gå hen og blive en succes, Østergaard har brug for mere spilletid for at udvikle sit potentiale som håndboldspiller og Team Tvis Holstebro har brug for et supplement til spillere som Nycke Groot og Mulle rent angrebsmæssigt. Og så skal det heller ikke glemmes at AK er rigtig god til at dække op plus hun jo allerede kender flere af spillerne fra 88.89 landsholdet.

Læs mere på TTHs hjemmeside

Listen med klubskifter er opdateret


 

Sandra Toft - sidste udkald hvis du skal sikre dig Sandra spillertrøje

foto Mads Skamris -

Trøjeauktioner i Håndboldligaen

Efterhånden holder de fleste af klubberne vist auktion over årets spillertrøjer, hvad der er en rigtig god ide, fordi det giver alle mulighed for at sikre sig et super-trofæ, som man så alt efter temperament enten selv kan bruge eller få rammet ind.

Her er et udvalg af nogle af de auktioner der kører p.t. Linkene skulle være til de enkelte auktionssider.

FCM Håndbold - her kan du byde på Line's kamptrøje. FCM's auktion kører til den 1. juni. FCM donerer 10% af overskuddet fra auktionen til Kræftens Bekæmpelse

Team Esbjerg - her kan man byde på bla Lotte Grigel, Bettina Andersen og Marta Mangues spillertrøjer og så har Team Esbjerg meget sympatisk besluttet at donere alle indtægter fra salget til hospitals-klovnen på sygehuset i Esbjerg, Esbjergs trøjeauktion kører også til den 1. juni.

Viborg HK - en trøje fra en champions league vinder, kan man sikre sig via VHK's trøjeauktion som varer til 29. maj

Team Tvis Holstebro - her kan man sikre sig bla supertalenterne Sandra og Mulles spilletrøjer, auktionen slutter i morgen den 20. maj

Randers HK - har lige åbnet spillerauktion med trøjer fra bla Camilla Dalby, Miea Augustesen, Katrine Fruelund, Nina Wörz, Gitte Andersen osv osv - Randers HK er p.t. storleverandør af landsholdsspillere. Auktionen i Randers løber til 29. maj


 

Sofie Blaoch Sørensen
foto Mads Skamris -

 

 

- håndboldfødselsdage

Sofie Bloch Sørensen

FCK Håndbolds Sofie Bloch Sørensen fylder 23 i dag.

Sofie var med på det FIF hold som også talte bla Sissel Terkelsen, Helene Bruhn Sørensen, Ida Dahrup, Michelle Skovgaard, Natascha Ohlendorff osv og som under Jan Eversby's ledelse nåede U 18 DM finalen i 2005.

Som seniorspiller er Sofie Bloch mest blevet brugt som forsvarsspiller, hun er en af de FCK spillere som Anja Andersen har beholdt på holdet efter fusionen med SDT og har altså lige vundet sin første Europa Cup titel.

Det er rart at se danske spillere på de bedste hold herhjemme og i det perspektiv er Sofie en spændende spiller, skal hun ind i billedet til landsholdet, kræver det nok mere spilletid i FCK angrebet, men det kan jo også sagtens være det kommer, potentialet synes der ikke at være noget i vejen med.

---

Katrine Johansen Heier

Europamester.dk's norske skribent Katrine fylder 24 i dag.

Katrine er i sit professionelle liv under uddannelse til revisor, hvad man egentlig også godt kan mærke i hendes arbejde som håndboldskribent, Katrine som på europamester først og fremmest er kendt for interview-serien med norske spillere, som er metodiske, grundige og veldokumenterede.

På samme måde styrer Katrine også serien "Katrines nærbillede", hvor hun for en fast læser-skare gennemgår kampene i den norske Posten-liga på en objektiv og analyserende måde.

Katrine laver også hjemmesiden om Ragnhild Aamodt og vi ønsker stort tillykke med fødselsdagen