Nyheder 06. - 11. juni 2010

11. juni 2010:    

Kåringer i Slagelse

Torsdag aften spillede Slagelse træningskamp mod TMS Ringsteds U16 Drenge.

Kampen blev spillet over 3 x 25 minutter der endte med sejr på 28-37 (11-14, 17-22) til TMS Ringsted.

Efter kampen var der fællesspisning mellem Slagelse FH og Supporterne fra Slagelse FHs 8. Spiller. Her blev årets Spiller og Fighter kåret..

Året Spiller blev Mathilde Jensen, mens Årets Fighter gik til Pernille Hviid. Både Mathilde og Pernille har sat nogle store fingeraftryk på Slagelse's præstationer i den forgange sæson og vi ønsker da også fra hjemmesiden Mathilde og Pernille tillykke.

Rene har sendt lidt fotos, se hele fotoserien på Renes fotoside

og Slagelses hjemmeside skriver mere om både kampen og kåringerne

Julie Bang fra Slagelse FH er lige her kommet i menneskehænder hos TMS U16 drenge, men lavede 12 mål i kampen.
Slagelse FHs forsvar skulle være opmærksomme kampen igennem, her er det Tati der dækker op for TMS skytten
Supportergruppen Slagelse FHs 8 Spiller kårede årets Fighter - Pernille Hvid og Årets Spiller Mathilde Jensen sammen med Supporterformand Helle Larsen

Mia Biltoft: Godt med konkurrence

Mia Biltoft var kun lige fyldt 15 år, da hun i 2007 flyttede fra barndomshjemmet i Ringkøbing til ISI efterskolen i Ikast for at forfølge sin håndbolddrøm.

Allerede i foråret 2008 gik nogle af drømmene i opfyldelse da Mia var med til at vinde VM i Skolehåndbold. Et VM stævne hvor det danske hold fra kamp til kamp blev bedre og bedre og til sidst i en stopfyldt Ikast Brande Sportsarena vandt VM finalen over et ungarsk hold.

Den danske sejr var først og fremmest en holdpræstation, de piger kæmpede virkeligt som et hold og det var nok også det at man i den grad fightede for hinanden,som gjorde at så mange tilskuere dukkede op og så mange så kampene på nettet.

Når det er sagt, så var der selvfølgelig også spillere, der faldt mere i øjnene end andre og en af dem var Mia, som efter 10 mål i semifinalen mod Frankrig af holdets træner Ole Jensen (i dag assistenttræner i FCM) blev betegnet som en spiller i verdensklasse i sin aldersgruppe.

Indenfor det sidste år har Mia været med til at vinde DM i U18, hun har fået sin debut på FCMs bedste hold og med landsholdet har Mia været med til at vinde U 17 EM samt bronze ved ungdoms OL og om 1½ måneds tid går det så løs ved U18 VM.

Vi har fået et lille interview med Mia, som i denne weekend er med når 92-93 landsholdet møder Tyskland

Mia slider sig forbi Anette Jensen og Louise Burgaard i DM finalen i Fredericia - foto Erik Laursen

Mia Biltoft - Blå Bog

fødselsdato: 3. april 1992

landskampe: 26/39 (pr. 10.06.)

2008: DM + VM i skolehåndbold
2009: EM med U17, bronze ved ungdoms OL, sølv ved Elite Cup
2010: DM med FCM (u18)

Hej Mia - først lige tillykke med DM og med udtagelsen til VM. Hvornår fik du besked om VM udtagelsen ?
- Mange tak for det. Det gjorde jeg på sommerlejren midt i maj.

Du har jo allerede vundet een VM titel, VM i Skolehåndbold 2008, hvordan tæller det VM egentlig på din indre hitliste, det var trods alt den første og vel også en slags gennembrud ?
- Den tæller helt sikkert rigtig meget. Det var sådan en fed oplevelse, og det er noget jeg aldrig vil glemme. Vi havde på holdet og folkene omkring holdet, det rigtig godt sammen, og da vi havde hjemmebane her i Ikast, kunne det ikke have været bedre. Da vi også havde hele vores efterskole til heppe på os, og familie og venner kom også at støtte os. Det betød rigtig meget.

Det er nu tre år siden du kom til Ikast - har du fortrudt at du forlod familie og venner og så tidligt satsede på håndbolden ?
- Nej det har jeg ikke. Jeg er rigtig glad for at jeg valgte at tage til Ikast for nu 3 år siden, det var helt sikkert den rigtige beslutning dengang. Jeg har haft så mange gode oplevelser siden da, og udviklet mig som spiller. Så det har opvejet savnet til familien og venner hjemme i Ringkøbing, selvom det da stadig kan være hårdt og man savner det der hjemme, men så er det godt der kun er 3 kvarter hjem. :)

Lige som sidste år skal i tre stregspillere afsted til VM - er det en fordel at i kender hinanden og dermed også hinandens styrker og svagheder ?
- Jeg ser det som en fordel, vi kender hinanden rigtig godt, og kan hele tiden gå ind og hjælpe hinanden på den rigtige måde. Man er også hele tiden presset, da man skal spille og træne godt konstant, for at kæmpe sig til spille tid.

Og med hensyn til dig selv - den Mia Biltoft, der skal til VM, hvordan har hun udviklet sig det sidste års tid, hvis du selv skal prøve at sætte nogle ord på ?
- Jeg har udviklet mig mentalt, jeg er blevet bedre til at se tingene fra en anden vinkel. Spillemæssigt har det også været en god sæson, hvor jeg også synes jeg har formået at forbedre mig fra sidste år.

Du spiller på klubhold med Camilla Fangel, der skal til OL, er det en fordel eller en ulempe, eller måske lidt af hvert, at i er to stregspillere i landsholdsklasse på det samme klubhold ?
- Det er da helt klart en fordel. Man skal hele tiden kæmpe sig til spilletid og der er konstant konkurrence til træning og kamp. Så vi får det bedste frem i hinanden.

Mia Biltoft - et navn håndboldfolket ligeså godt kan lære sig, Mia bliver rigtig spændende at følge fremover, ikke mindst nu hvor hun kommer til at træne fast med FCM - foto Erik Laursen

Selvom du også har U18 alder i den kommende sæson, så har du spillet ynglinge i to sæsoner fordi du sprang det sidste junior-år over - er det meningen at du skal træne med Guld Bager holdet på mere fast basis i den kommende sæson ?
- Ja det er meningen jeg skal det. Jeg gør det allerede, og det er jeg super glad for. Man kan mærke det giver rigtig meget både psykisk og fysisk. Man bliver presset maksimalt til hver træning, og er tvunget til at holde fokus hele tiden for at gøre sit bedste.

Nok om det - Den Dominikanske Republik ligger i Caribien, får i tid til at lege turister mens i er derovre ?
Nej det tror jeg ikke vi gør, det er jo ikke derfor vi kommer derover. Men vi plejer da at være ude og se en ting eller to når vi er i udlandet, så det kommer vi nok også til derover, så en smule turister bliver vi. :)

Inden VM skal i bla møde Tyskland den kommende weekend, er det en fiasko hvis ikke i vinder den kamp ?
Jeg vil ikke sige det er en fiasko. Man går selvfølgelig altid 110 % efter at hive en sejr hjem, men hvis det ikke kommer til at ske så er det ikke en fiasko. Det vigtigste er vi udvikler vores eget spil, og forbedre os hele tiden og bliver bedre for hver træning og kamp, frem mod kampene til VM

- interviewet med Mia er slut, men har du lyst til at læse mere om Mia, bla. at hun som 2. års pige i RSU Ringkøbing - altså ligefør hun skiftede til Ikast faktisk var bagspiller, kan du se hendes next Generation på linket HER


 

 

Angelica Wallen

Wallen præsenteret i Esbjerg

Svensk stregspiller på vej til Esbjerg

Team Esbjerg præsenterede i går den svenske bagspiller Angelica Wallen, klubskiftet blev allerede i sidste uge annonceret i den svenske presse, så nogen bombe er det vel ikke.

Team Esbjergs hjemmeside præsenterer Wallen

JV.dk skriver i dag, at også en svensk stregspiller er tæt på en aftale med Team Esbjerg.

europamester.dk kan endda afsløre, hvem det drejer sig om - efter Frida Toveby iflg. damhandboll.nu har besluttet sig for at fortsætte karrieren og har skrevet kontrakt med Sävehof bliver Ulrika Ågren reduceret til 2. eller måske endda 3. valg efter Frida Toveby og Frida Tegstedt og det har altså fået Ulrika til at se sig om efter en anden klub og her er det Team Esbjerg kommer ind i billedet.

Her er Heidi Flaatnes rejst hjem til Larvik og Rikke Zachariasen er muligvis ikke klar til sæsonstarten, så Esbjerg mangler klart en stregspiller - Melanie Smith fra FCK kunne måske også have været en mulighed, men lige nu peger pilen altså mod Sverige.


- pressemeddelelse fra Team Esbjerg

Sponsorfest med farvel til 7 spillere

Som afrunding på sæsonen, havde Team Esbjerg Elitehåndbold torsdag aften inviteret sponsorer og ansatte med til sponsorfest på Restaurant Den Røde Okse.

Team Esbjerg spillerne var også inviteret til festen, om end de på denne aften optrådte i en noget anderledes rolle. Ligesom til sponsorfesten sidste år fungerede Marta Mangue, Lotte Grigel og alle de andre håndboldspillere nemlig som serveringspersonale – til stor fornøjelse for de øvrige gæster.

Sponsorfesten gav også anledning til at sige farvel til de spillere, som ikke vil være at finde i Team Esbjerg næste sæson.

Rannveig Haugen, Anna Bach, Bettina Andersen, Paule Baudouin og Katarina Tomasevic fik overrakt deres respektive spillertrøjer med holdets autografer på samt et indrammet holdfoto som minde om tiden i Team Esbjerg. Der var også et holdfoto til assisterende træner Bo Rudgård, da han ligeledes stopper i
klubben.

De sidste to spillere, Mouna Chebbah og Heidi Flaatnes, som stopper i Team Esbjerg, blev forhindret i at deltage ved sponsorfesten, men modtager holdfoto og spillertrøje ved en senere lejlighed.

Samtidig blev der taget afsked med direktør Sten Gammelmark Lund, som 1. juli fratræder direktørjobbet efter tre år på posten. Dina Reffstrup overtager som ny direktør i Team Esbjerg Elitehåndbold A/S.

fra venstre Anne Bach Sørensen, Ranveig Haugen, Bettina Andersen, Paula Baduin, Katarina Tomasevic og så mangler Mouna Chebbah og Heidi Flaatnes. Foto Niels Husted

 

 

Tonje og Deja Doler, der i dag er direktør i Krim

 

 

 

 

 

 

 

 

Victoria Poljac

- håndboldfødselsdage

Tonje Kjærgaard

Håndbold-legenden Tonje Kjærgaard, netop kåret til Ikadts bedste spiller gennem alle tider, fylder 34 i dag.

Tonje Kjærgaard var op gennem 90'erne en af de absolutte hovedpersoner på et landshold, som dengang var Verdens Bedste og på et Ikast-hold, hvis stothedstid set i bakspejlet stoppede da Tonje stoppede med CWC sejren i 2004.

Man kan ikke på denne begrænsede plads liste alle Tonje Kjærgaards medaljer og mesterskaber op, hun udgav efter sit karrierestop med journalisten Hans Krabbe som co-forfatter erindringsbogen "På Stregen", som gennemgår Tonjes personlige karriere og samtidig er et vidnesbyrd om tiden, hvor damehåndbolden blev en af Danmarks største idrætsgrene.

Tonje Kjærgaard præsterede sideløbende med sin håndboldkarriere at gennemføre et universitetsstudie i mikrobiologi, hun fik et par år efter karrierestoppet en søn, men har alligevel haft overskud til i en lang periode at være assistenttræner i FCM.

Tonje Kjærgaard er en af de få håndboldspillere, som er kendt langt udover håndboldens kredse, hun sluttede på landsholdet efter OL guldet i 2000 og var på det tidspunkt en af Danmarks populæreste idrætsudøvere overhovedet.

En meget stor personlighed som burde være årsagen til, at der i dag er officiel flagdag i Danmark.

-----

Victoria Poljac

Nordstrands norsk-kroatiske bagspiller Victoria "Vicky" Poljac fylder 21 i dag.

Vicky har ligesom Tomac-søstrene i Selbu kroatisk baggrund og har landsholdsmæssigt beholdt sin tilknytning til Kroatien ved at deltage i flere slutrunder med det kroatiske 88-89 landshold. Det sidste års tid har Vicky siddet ude med en korsbåndsskade og har derfor ikke spillet for hverken Nordstrand eller Kroatien, men der skulle være gode muligheder for i den kommende sæsonet comeback for den hårdtskydende bagspiller .

Tillykke med fødselsdagen til Vicky.

----

Ditte S. Madsen

Tidligere U landsholdsspiller Ditte Madsen fylder 20 år i dag

Tillykke til Ditte, som har deltaget i slutrunder med det nedlagte 90-91 landshold


10. juni 2010:    

Anne Sofie Ernstrøm - Medaljedrømmen lever

Sammen med ca. 15 andre piger fra årg. 92-93 skal FCM keeper Anne Sofie Ernstrøm repræsentere Danmark ved det kommende Ungdoms OL, det første Verdensomspændende OL nogensinde, et mesterskab som man håber med tiden vil blive næsten ligeså eksponeret som det rigtige OL.

Danmark er i kraft af U17 EM titlen sidste år med som repræsentant for det europæiske kontinent, udover mestrene fra Europa, Asien, Sydamerika, Afrika osv. deltager Rusland, som i kraft af 2. pladsen ved sidste års U!/ EM har fået et wild card efter at værtsnationen Singapore har meldt afbud.

Selvom det danske hold er dannet ud af de spillere, der ikke kom med til U18 VM, så er det stadig en meget stærk trup - udover Ernstrøm deltager spillere som Rikke Ebbesen, Sara Smideman, Simone Kristiansen, Nicoline Skals, Rikke Iversen, Camilla Fangel; Cecilie Woller, Nina Vassvik (vistnok), Julie Parkhøi og.... holdet er af en eller anden grund ikke offentliggjort.

Det må vi leve med, men det ville klæde DHF i det mindste at melde ud, hvad årsagen er til at OL holdet holdes hemmeligt.

Endnu mere mærkeligt er det, at der slet ikke planlagt en eneste træningssamling i juni og juli, OL spillerne kommer ikke til at spille så meget som een eneste kamp sammen inden de spiller den første kamp ved OL. Det havde måske været en ide om man havde givet OL holdet deres egen træner, Heine Eriksens første prioritet er VM holdet og det er vel også fair nok, men det havde måske været en god ide at udpege OL holdets egen træner, en mand som kunne lede nogle samlinger og arrangere i det mindste nogle træningskampe mod nogle 1. div og/eller liga hold.

Nok om det vi har lavet et interview med FCM keeper Anne Sofie Ernstrøm - Ernstrøm er efter vores bedste mening en rigtig rigtig dygtig keeper, som det gælder næsten alle gode keeper kunne Ernstrøm sikkert også blive back på højt niveau, hun er frygtløs og arbejder benhårdt for at forbedre sig, skal OL holdet komme hjem med medaljer, skal Anne Sofie og hendes makker Mathilde Juncker i al fald spille op til deres bedste

Ernstrøm

Hej Anne, først tillykke med OL udtagelsen - hvordan har du det med at det blev OL og ikke VM
- Mange tak. Det har jeg det helt fint med, da at jeg ikke havde forventet at komme med til VM. Så jeg blev rigtig glad da jeg fik at vide jeg skulle til OL, da man kan håbe på at få en masse spilletid nu når vi kun skal 2 keeper afsted.

Det kom for nyligt frem at Rusland har fået et wild card i stedet for Singapore, hvad mener du om, at i nu også skal forbi Rusland for at vinde OL guld ?
Rusland er et stærkt hold. Det bliver en svær modstander, også fordi vi ikke er er vildt meget spillet sammen før vi tager afsted.

Selvom du ikke var med ved EM sidste år, så har du trods alt været med i landsholdets bruttotrup vel lige siden 92-93 holdet blev dannet, ligesom du med dit klubhold har været ude i et DM slutspil i foråret, kan man bruge den rutine til noget ved OL ?
Det er altid en fordel at have noget rutine, for så ved man hvad der venter en.

Hvis man ser på DHFs hjemmeside er der slet ikke nogen kampe arrangeret for OL holdet her i sommer, skal i slet ikke samles i juni eller juli ?
Nej det skal vi ikke, der er dog enkelte som skal træne nogle gange med vm-holdet. Vi har en samling før vi rejser afsted og den ligger i starten af august.

Hvordan holder du ellers formen ved lige her i sommerperioden ?
- Jeg har trænet med klubholdet, derudover skal vi løbe og styrke selv når vi går på sommerferie, så det handler om at have noget selvdisciplin så man får lavet sine ting.

Kender du den anden keeper Mathilde Juncker ?
-
Ja, Mathilde har været med til samlinger før. Jeg glæder mig hvert fald til at danne makker med hende i Singapore ;)

Det er første gang nogensinde der holdes verdensomspændende Ungdoms OL, ved du hvilke idrætsgrene Danmark er med i udover håndbold ?
- Ja nogle af dem. Der er blandet andet cykling, badminton og roning. Jeg ved dog der er flere sportsgerne med, og vi skal møde alle de andre deltagere ved et møde i Fredericia.

Ernstrøm, Fangel og hvis det er cecilie Woller til højre er det FCMs 3 OL spillere, men der vist Fie ??, foto Klaus Thøstesen

I forhold til sidste sommer har du spillet din første sæson som U18 og endda vundet DM og ofte fået ros i referaterne. Hvis man skal sammenligne den keeper du var for et år siden med den keeper du er i dag, hvor synes du så selv at du især har udviklet dig ?
-
Jeg synes selv jeg har udviklet mig mentalt, og har også arbejdet meget sammen med en mentaltræner i år. Så jeg er blevet mere rolig i mit spil i forhold til sidste år.

Selvom du stadig har et år tilbage som U18 spiller, kunne du så tænke dig at prøve dig selv af på seniorplan, hvis muligheden skulle vise sig ?
- Hvis den rigtige mulighed byder sig, kunne det tages op til overvejelse.

- Tak til Anne Sofie for nogle gode svar og for at svare så hurtigt, det er altid en fornøjelse at lave interview med Ernstrøm.


 

 

Anne W. Nielsen

- håndboldfødselsdage

Anne Windolf-Nielsen

Hillerøds U16 stregspiller Anne Windolf-Nielsen fylder 16 i dag.

Anne er en af Hillerøds 94'ere som vi på europamester med større og mindre succes har fulgt de sidste sæsoner.

Anne er stregspiller i Hillerød og skulle efter sigende også være en glimrende fodboldspiller, så god er Anne at Morten Olsen efter sigende overvejede at tage den 16 årige Hillerød pige med til VM, hvis ikke Niclas Bendtner var blevet klar

Tillykke til Anne

---

Caroline Frøstrup Pedersen

Først er man lille og så bliver man stor.

Fanklubbens tidligere gadget-/accecories ekspert Caroline Frøstrup fylder 20 år i dag.

Det ville være mærkeligt ikke at sende et tillykke til Caroline, så rigtig stort tillykke til Caroline, hvis gæstebog vi jo stadig bruger på hjemmesidem


9. juni 2010:    

 

 

Pernille Fisker
- foto Klaus Thøstesen

- pressemeddelelse fra SK Århus

SK Aarhus nye målvogter

Det bliver 28-årige Pernille Fisker, som skal erstatte Karin Mortensen hos SK Aarhus.

Den 2-årige kontrakt er netop underskrevet, da SK Aarhus tirsdag blev godkendt som kontraktklub af Dansk Håndbold Forbund.

Pernille Fisker var en del af Fox Frederikshavns satsning på at komme tilbage i Håndboldligaen, en satsning, som desværre fik en brat ende i marts, da Fox Frederikshavn gik konkurs.

Før det var Pernille Fisker i Norge og spillede i Gjerpen i 2 sæsoner, men det var i Randers HK, Pernille Fisker for alvor slog igennem.

- Jeg kender Pernille rigtig godt fra min tid i Randers HK, hvor jeg hentede Pernille fra Viborg HK, som 1.års senior. Hun er en rigtig fighter, med udstråling, som arbejder meget seriøst og har i årenes løb fået meget rutine. I hendes 2 sæsoner i Gjerpen var hun en af de bedste målvogtere i den bedste norske liga, mener SK Aarhus træner Morten Arvidsson, som ser frem til at samarbejde med sin tidligere målvogter på ny.

- Pernille vil kunne supplere Rikke Poulsen rigtig fint – begge er ærgerrige og har evnerne til at løfte hele holdet på grund af deres udstråling og fokuserings evner, fortsætter SK Aarhus-træneren.

Pernille Fisker, som er uddannet sygeplejerske, flytter til Århus 1.juli og er klar til træningsstarten 15.juli hos århusianerne.

-Jeg glæder mig meget til at komme tilbage til Håndboldligaen. Ligesom det bliver spændende at blive en del af det nye SK Aarhus-hold, siger den stadig ambitiøse målvogter.

Tidligere har Pernille Fisker været inde i landsholdsdiskussionen og været udtaget til udviklingslandsholdet. Hun startede sin karriere i Bjerringbro, inden hun skiftede til Viborg HK.

Som et lille kuriosum kan det nævnes, at begge SK Aarhus-trænere tidligere har hentet Pernille Fisker til deres hold. Arvidsson til Randers HK i 2001 – og Anders Thomsen var træneren som hentede målvogteren hjem til Fox Frederikshavn i 2008.


Amanda Kurtovic: Det blev Byåsen

Så har Amanda Kurtovic truffet sit valg og det endte altså alligevel med at den norske U landsholdseuropamester valgte Byåsen, som det var lagt op til da kontrakten med Larvik blev ophævet.

Hos Byåsen får unge Kurtovic også mulighed for at spille Champions League og mulighederne for spilletid er langt bedre end hos Larvik, så for Amands udvikling som spiller var Byåsen et naturligt valg

Se videointerview på TV2norge hvor Amanda forklarer fordele og ulemper ved klubskiftet

Se også Solfrids interview med Amanda fra sidste uge


 

Berglind i SK Århus tiden - Berglind blev frustreret over at lige meget hvor godt hun stod så startede hun aldrig inde i den næste kamp

foto Klaus Thøstesen

norsk landstræner: et keeperscoop

Da Island i sidste weekend kvalificerede sig til EM i Danmark og Norge, var en af de spillere, som fik størst ære af resultatet keeper Berglind Íris Hansdóttir.

Hvis danske håndboldfans synes at de kender navnet Berglind, så skyldes det at den islandske landsholdskeeper i sæsonen 06-07 spillede i SK Århus, men da hun ikke syntes at hun fik tilstrækkeligt med spilletid rejste hun efter bare en enkelt sæson.

Siden har Berglind spillet hjemme på Island, men da hendes kæreste Bjarni Olafur Eiriksson spiller i den norske Tippeliga, har Berglind, der har spillet 95 landskampe for Island, nu skrevet en to-årig kontrakt med nyoprykkerne Fredrikstad.

Norges landstræner Thorir Heirgeirsson, som selv er islandsk, betegner kontrakten som lidt af et scoop for Fredriksstad

- Berglind er en av Islands beste keepere gjennom tidene, og er en toppkeeper som fort kan vise seg å bli en av eliteseriens mest solide sisteskanser. Gjennom gode prestasjoner gjennom mange år på klubb og landslag, har bevist at hun holder et høyt nivå, fortsætter Thorir i et interview med f-b.no og hentyder velsagtens til at 95 landskampe for Island, der sjældet deltager ved slutrunder, svarer til næsten det dobbelte for en dansk eller en norsk landsholdskeeper.

Læs mere på F-B.no

Husk at det hedder Fredrikstad og ikke Frederikstad


 

- foto Mads Skamris

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kristian Kristensen
- foto Klaus Thøstesen

 

 

- håndboldfødselsdage

Michelle Skovgaard

FIF fløjen Michelle Skovgaard fylder 24 i dag, Michelle Skovgaard har spillet kampe på det danske U landshold, men muligheden for at få en OL oplevelse i London 2012, fik hende for et par år siden til at skifte sit danske pas ud med et britisk.

Desværre blev Michelle Skovgaard i en af de første landskampe for Storbritanien korsbåndsskadet, hvad der kom til at koste et lille år udenfor banen.

I dag er Michelle Skovgaard tilbage, hun var ikke den der fik de fleste chancer og den længste snor under Anja Andersen, men hendes ry har alligevel været godt nok til at FIF har skrevet kontrakt med hende for den kommende sæson.

Tillykke til Michelle Skovgaard

rettelse/opdatering:
iflg. en mail modtaget den 10.06 har Michelle Skovgaard ikke byttet sit danske pas ud med et britisk.

det står fast at Michelle Skovgaard i efteråret 2008 i en kamp med Storbritaniens landshold pådrog sik en korsbåndsskade på et tidspunkt, hvor hun var vel bedre end nogensinde - mange FCK (og Ikast) fans husker givet stadig DM semifinalerne, hvor Skovgaard blev rykket ud i bagkæden og var tæt på at vende kampen.

vi prøver at undersøge sagen og vender tilbage med en opdatering

----

Kristian Kristensen

Tidligere træner for 90-91 landsholdet Kristian Kristensen fylder 36 i dag.

Efter at DHF i flere årgange kun havde brugt Heine Eriksen til U træner forsøgte man med 90-91 årgangen at ansætte en helt ny landstræner Kristian Kristensen, der fra starten i 2006 stod i spidsen for holdet sammen med Bo Rudgaard.

Kristian nåede både at vinde bronze ved ungdoms OL i 2007 og U18 VM i 2008, men stoppede så efter kvalifikationen til EM sidste år for at blive træner for TMS herrehold.

Det er vel ikke raketvidenskab, at det var et uheldigt tidspunkt for landsholdet at skifte træner og det kom jo heller ikke til at gå imponerende godt for 90-91 ved EM sidste år.

Kristian Kristensen var en utrolig professionel ikke bare træner men person og det er i al fald vores indtryk at Kristian, der i den kommende sæson er træner for FIFs herrehold i ligaen, var meget afholdt af spillerne.

Vi ønsker i al fald tillykke med dagen og tak for imødekommenhed.

----

Vibeke Andersen

SK Århus og landsholdets keepertræner Vibeke Andersen fylder år i dag.

Vibeke Andersen har selv spillet omkring 100 landskampe, så der er ingen tvivl om at Vibeke Andersen har baggrunden i orden, hendes trænerkarriere har dog været knyttet meget sammen med Karin Mortensen, idet hun ved siden af landsholdet har været keepertræner i først Ikast og siden SK Århus, det vides ikke om Andersen i næste sæson arbejder videre ked Karin Mortensen, som jo flytter til FIF.

 

8. juni 2010:    

Stine Knudsen - raketten fra Fredericia

En af de spillere, som har været med på det danske 92-93 landshold lige fra starten i 2008 er venstre-fløjen Stine Knudsen, allerede i dag formentlig en af de hurtigste spillere overhovedet i dansk håndbold, især når det kommer til acceleration er Stine lidt af en Ferrari.

Stine blev i sidste uge præsenteres som ny Odense HC spiller, hvor hun kommer til at spille sammen med landsholdskammeraten Kathrine Heindahl, som også skal til VM og som vi også håber at komme forbi i sommerens mini-præsentationer af årets slutrundespillere.

Stine er en pige, som ikke har sine håndboldtalent fra fremmede, hendes far Jan Knudsen spillede op gennem 80'erne en lille snes A-landskampe, noget man godt kan forestille sig Stine vil overgå i løbet af "tierne", selvom der heldigvis er mange stærke fløjspillere i de sidste U landsholdsårgange, Fisker, Mette Jensen, Mie Augustesen og Ditte Kelså bestemt ikke at forglemme, så bliver Stine svær at komme udenom.

Vi har fået et lille interview med Stine

Stine Knudsen - der er lidt leopard over Stine, først angrebet og scoringen, som foregår i en ekstrem hastighed og bagefter den lidt lade måde hun løber tilbage på

Hej Stine, tillykke med VM udtagelsen og kontrakten med Odense, hvordan kan det være du lige valgte Odense ?
-
Jeg valgte Odense, da jeg har sportslige ambitioner, og da buddet kom, var jeg ikke i tvivl om, at det ville være det rigtige for mig. Trænerteamet med Lauge og Tuborg glæder jeg mig også rigtig meget til.

Kender du Jan Laugesen som træner da ?
- Ja, det gør jeg. Han har været min talent træner igennem et par år.

Hvornår skifter du officielt til Odense, altså begynder at træne der og sådan ?
- Jeg er allerede så småt begyndt og træne derovre, men jeg starter rigtigt d. 1. juli 2010.

Du har ikke prøvet at træne med deres liga endnu ?
- jo det har jeg.

Det bliver spændende, men det var VM vi skulle snakke lidt om - hvordan tror du det kommer til at gå, kan i vinde medalje igen ?
-
Jeg håber og tror helt sikkert, at vi kan vinde medaljer i år igen, for jeg synes, vi har holdet til det.

I skal kun to venstre-fløje til VM. hvor i var tre afsted til EM, er det noget man tænker over, at man vel på en måde har lidt større ansvar ?
-
Nej, jeg synes ikke at ansvaret er større, om man er to eller tre med. Jeg forsøger på at gøre det, så godt jeg kan, og påtager mig det ansvar, der bliver pålagt.

I forhold til den Stine der var til U17 EM sidste år, hvor synes du så selv din udvikling især har været det sidste års tid ?
- Jeg synes, jeg har udviklet mig rigtig meget i den her sæson, både mentalt, fysisk og teknisk. Samtidigt har jeg prøvet at være med til to mesterskaber, så nu kender jeg bedre til, hvordan det er at være af sted, og det har helt klart givet noget erfaring.

Stine fylder ikke meget i højden ved siden af FCMs VM spiller Anne Sofie Hjorth, alligevel spiller Stine faktisk også en glimrende back, foto Klaus Thøstesen

A pros pos den slags, føler du dig så selv klar til at spille Guldbager Liga nu ?
- Ja, det synes jeg. Selvfølgelig skal jeg lige ind på holdet, og lære hvordan det hele står til. Men som helhed synes jeg selv, jeg er klar til at spille i Guldbager Ligaen.

Du snuste jo lidt til senior allerede i den her sæson, hvor du spillede nogle kampe på Fredericias 1. div. hold - hvad synes du var den største forskel på 1. div. og U18 Ligaen ?
- Jeg synes, at det var fysisk, jeg kunne mærke forskellen - men til gengæld var der et højere tempo på u18.

Du må i al fald have et rigtig rigtig godt VM Stine, vi håber i kommer hjem med et sæt medaljer :-)
-
Mange tak, det håber jeg i hvert fald på vi gør J

- slut på interviewet, tak til Stine for svarene, det ville bare være sejt, hvis Danmark kan tage medaljer ved det tredje U 18 VM på strib


 

 

Camilla Mikkelsen - hos SK Århus har Camilla stået i skyggen af Majbritt Kviesgaard og hun slår nok heller ikke Varzaru af holdet i Viborg, men mindre kan også gøre det, Varzaru er årg. 79 og holder næppe til at spille 60 minutter i samtlige sæsonens kampe

foto Anton Nordestgaard

 

 

 

 

 

Camilla som landsholdsspiller - hun har suverænt været førstevalget på højrefløjen på 90-91 som også tæller bla Trine Østergård, FCM, Simone Kristensen, Randers HK og Mie Vinter, BK Ydun

foto Klaus Thøstesen

 

 

- pressemeddelelse fra Viborg HK

Camilla Mikkelsen hjem til Viborg HK

Viborg HK er glade for at kunne byde Camilla Mikkelsen velkommen tilbage i den grønne trøje. Det 19-årige fløjtalent vender hjem til Viborg HK på en toårig kontrakt efter en enkelt sæson i SK Århus.

Camilla Mikkelsen er født og opvokset i Viborg. Hun har gået på Viborg HK College og spillet i Viborg HK i hele sin junior- og ynglingetid, hvor hun blandt har været med til at vinde U-18 DM guld i 2008 og sølv året efter. I samme periode har hun været det klare førstevalg på først U-18 og siden U-20 landsholdet. I dag er Camilla at finde omkring udviklingslandsholdet. Indtil videre blevet til i alt 40 kampe og 59 scoringer i rødt og hvidt for Camilla.

Cheftræner Jakob Vestergaard ser frem til at få Camilla Mikkelsen ind i sin trup.

”- Vi er hele tiden gået efter Camilla til positionen som højre fløj, så jeg er rigtig glad for, at det er lykkedes at hente hende hjem til at supplere Cristina Varzaru. Camilla er en dygtig kontraspiller, og hun gør det også rigtig fint i det defensive arbejde. Der, hvor hun så kan lægge nogle lag på sit spil, er omkring effektiviteten og koldblodigheden i afslutningerne,” siger Jakob Vestergaard, der fortsætter,

- Det er selvfølgelig noget af en udfordring for hende at konkurrere med Cristina, men Camilla skal bare suge alt det til sig, som hun kan i træning og kamp, og så håber og tror vi, at hun kan tage over efter Cristina, når hun engang stopper. Når det er sagt, er Camilla ikke bare er en udviklingsspiller. Hun skal også ind og præstere på banen allerede i den kommende sæson, og det forventer vi også klart, at hun kan,” siger Jakob Vestergaard.

Også Viborg HK’s direktør, Peter Cassøe, glæder sig over at have en af klubbens ”egne” spillere tilbage i Viborg.

Vi har de senere år haft stor succes med at hente en række tidligere collegeelever tilbage til herreholdet. Vejen til en plads på ligaholdet er af naturlige grunde lidt længere på damesiden, men vi har hele tiden haft ambitionen om at kunne gøre noget lignende der. Derfor er det også rigtig glædeligt, at det er faldet på plads med Camilla, og forhåbentlig vil flere følge i hendes spor med tiden,” lyder det fra Peter Cassøe.

Camilla Mikkelsen glæder sig selv meget til at vende tilbage til rødderne.

For mig har Viborg HK altid været en dejlig klub med en fantastisk håndboldkultur. Da jeg sidste sommer forlod Viborg for at prøve noget andet, var det også med drømmen om en dag at vende tilbage. Nu kom chancen så allerede i år, og det er en fantastisk mulighed for mig,” siger Camilla Mikkelsen, der glæder sig til at stå ”i lære” hos Cristina Varzaru på højre fløj.

Jeg forventer mig to meget lærerige år. Jeg er sikker på, at jeg kan få en masse ud af at spille sammen med Cris, som er verdens bedste højre fløj. Forhåbentlig kan jeg også give hende noget kamp. Jeg brænder i hvert fald efter at vise, at jeg kan være med, når det gælder,” lyder det med stor entusiasme fra Camilla Mikkelsen.

---- slut på pressemeddelelse

Viborg mangler også en afløser for Gitte Aaen på den anden fløj og der er vist ingen tvivl om at man meget meget gerne ser Camillas veninde Maria Fisker på den plads


 

 

Simone Iskou - foto Hans Carstens

 

 

 

Lene Lund - foto Klaus Thøstesen

 

 

 

- håndboldfødselsdage

Simone Iskou

Viborg HKs U17 europamester Simone Iskou fylder 17 år i dag.

Ligesom Rikke Skov startede Simone karrieren i den lille Viborg klub Overlund, men allerede i 6 års alderen skiftede Simone til VHK, hvor hun har spillet siden.

Simone lærte man for alvor at kende i sæsonen 2008-09, hvor hun som nyoprykket U16 spiller satte et stort fingeraftryk, som højre back på et meget stærkt Viborg hold, som til sidste runde var med i opløbet om en plads i DM slutspillet,

Heine Eriksen havde da også lagt mærke til den stærke Viborg back og i foråret 2009 kom hun med på landsholdet og senere var hun med til at vinde EM.

I den sæson der er overstået for nylig blev Simone efter efterårssæsonen rykket op på ynglingeholdet sammen med Mathilde Kristensen og Caroline Müller, men desværre pådrog Simone sig i februar en korsbåndsskade, ærgeligt for Simone, ærgeligt for Viborg HK, men sandelig også ærgeligt for 92-93 landsholdet, at skulle undvære Simone en sommer, hvor der ellers udtages hele to hold til hhv. VM og OL.

Det kan der ikke laves om på, Simone er ude formentlig resten af dette kalenderår, men så skulle hun også gerne være tilbage på Viborgs U18 hold og om det så også rækker til landsholdet, skal vi nok lade tiden vise og bare håbe det bedste for Simone

---

Lene Lund Høy Karlsen

Tidligere Viborg HK spiller Lene Lund Høy Karlsen fylder år i dag.

Skulle man kåre Danmarks bedste stregspiller i perioden 2005-10 vil Lene Lund formentlig vinde kåringen ret klart,

Nogen gange er håndbold et utaknemmeligt spil, mens måscorene og keeperen med de spektakulære redninger ofte hyldes, så der det lige før at jo mindre man har lagtmærke til Lene Lund jo bedre har hun været, i forsvaret er spidskompetencen, hvor hun udnytter sit blik for spillet, angrebsmæssigt er Lene Lunds største aktiv screeningsspillet, hvor man kan sige at andre høster de største frugter.

Lene Lund stoppede efter VM karrieren pga graviditet, kontrakten med Viborg blev ikke forlænget og det vides ikke om Lund stopper karrieren eller hun vender tilbage til den store scene efter endte barsel.

---

Sabrina Dam Manolaki

Team Ikast keeper Sabrina Dam fylder 17 år i dag.

Sabrina har spillet i Ikast siden hun begyndte på håndbold, hun var for et par år siden med til at vinde JM foran det stærke Rødekro hold.

I den kommende sæson rykker Sabrina op som ynglinge og vi ser frem til at følge hendes karriere videre frem.

Tillykke med fødselsdagen

 

- foto Anton Nordestgaard

 

OPDATERET

Pernille Clausen

HEIs højre back Pernille Clausen fyldte 17 år i går

Pernille skal med til ungdoms OL i Singapore og det er selvfølgelig helt galt at Pernille ikke fik en hilsen på sin fødselsdag, vi håber det går og sender en forsinket, men meget stor fødselsdagshilsen til Pernille


7. juni 2010:    

 

 

 

Trefilov kåret som Årets Træner

IHF har indført yderligere en ny kåring udover Årets Rookie (Christina Neagu) har det Internationale Håndbold Forbund også lavet en kåring med Årets Træner.

Kåringen tilfalder Jevgenij Trefilov, som i december førte et ungt og relativt uprøvet landshold til VM titlen, IHF skriver i begrundelsen for kåringen (frit oversat)

Jewgeni Trefilow er en sand arbejdsnarkoman. Siden 1999 har han ikke bare trænet forskellige russiske topklubber, men også stået i spidsen for det russiske landshold.

På begge felter, klub- og landshold, har Trefilov været ualmindelig succesfuld, på klubplan, har Trefilov vundet 7 russiske mesterskaber, 5 gange med hans gamle klub Lada Togliatti og to gange med den nuværende klub Zwezda Zvenigorod.. I tillæg til de russiske titler har Trefilov vundet alle europæiske titler med sine hold. Tilbage i 2002 vandt han CWC med Lada, i 2007 EHF Cup med Zvezda og året efter vandt han Champions League ligeledes med Zvezda (IHFs orginale tekst er forkert på den med årstallene, så vi har tilladt os at sætte de rigtige årstal ind).

Endnu mere succes har 54-årige Trefilov oplevet med det russiske landshold, i 2001, 2005, 2007 og 2009 førte han sit hold til VM, i 2008 blev det til russisk sølv ved OL og bronze (som i 2000) ved EM. I 2006 vandt hans hold bronze ved EM (jeg mener altså rusland vandt em-sølv i 2006, red), i en kort periode var Trefilov, som oprindeligt stammer fra Krasnodar, assistenttræner for det russiske herrelandshold, som vandt VM i 97.

Selvom Trefilov normalt går for at være en hård banan forguder hans kvindelige spiller ham fordi han altid støtter dem og bakker dem op, såvel på som udenfor banen.

Det fact at et landshold med så unge spillere som det russiske, som mesterskabene skred frem, i den grad kunne dominere turneringen, skyldes utvivlsomt træneren, som har det princip, at det altid er holdet som går forud for den enkelte spiller.

Indtil 1984 var trefilov aktiv som spiller i forskellige russiske klubber, bla. Krasnodar hvor han også startede sin karriere som dametræner. Han førte klubben frem til det russiske mesterskab i 1988 inden han skiftede til Volgograd. Herefter gik turen til Togliatti, hvor han startede som assistenttræner samtidig med, at han blev cheftræner for det russiske A landshold.


6. juni 2010:    

Fotos fra landskampen Danmark - Norge

Så fik Rene Lystrup fotoserien fra landskampen i går på nettet - du kan se hele serien på linket HER

Okkels - blev desværre skadet og det så ud til at gøre rigtig ondt
Ingrid Ødegaard har spillet U landskampe og rekrut landskampe, men kampen i lørdags var den første A landskamp og det gik vel meget godt
eygter vil vide at det var TV 2 kommentator Bent Nygaard, der gik inde i trolden efter pausen erter at have fået sagt for åben skærm at kun de to bedste fra hver pulje gik videre og at der derefter skal spilles kvartfinaler ved EM

Fotoserien fra Team Esbjerg - KIF Vejen på nettet

Katjas serie fra Pokalkampen mellem Team Esbjerg og KIF Vejen er nu på nettet og kan findes på linket HER

Begge hold siger farvel til en del spillere og serien indeholder de sidste fotos med spillere som Melbeck, Carina V. Jørgensen og Jennie Linnell i KIF trøjen og det samme med Tean Esbjerg, som sagde farvel til bla Paule og Katarina Tomasevic

Her et par få smagsprøver - se hele serien på AroundTheWorld.dk, Katja tager nogle gode billeder som man bør se i sin helhed.

Serien fra landskampen mod Norge mangler stadig, men den skal nok komme

Lotte Grigel - fantastisk håndboldspiller, den bedste - foto Katja Boll
Louise Burgaard - fik lidt overraskende debut for KIF Vejen, KIF Vejen kunne måske godt have sikret lidt mere omtale af kampen, hvis man var gået i pressen med Louises debut inden kampen, men nu er debuten til gengæld overstået og dermed er der antagelig fjernet et pres fra unge Burgaards skuldre - foto Katja Boll
Mangue er der heldigvis også næste år - foto Katja Boll

 

Marta Tomac

Kroatisk nordmand emne i SK Århus

Når Selbu klarede sig så relativt godt som de gjorde i den norske liga var en af grundene nok de kroatiske søstre Teodora og Marta Tomac.

19 årige Marta blev nr 2 - efter Heidi Løke - på den norske topscorerliste med 143 fuldtræffere, mens storesøster Teodora på 21 år scorede 83 gange.

Tomac søstrene er født og opvokset i Norge, men har bevaret deres kroatiske rødder og begge har spillet på yngre landshold for Kroatien.

I næste sæson skifter Selbus meget respekterede træner Valery Putans til Byåsen og tager flere af Selbus spillere med sig, hvad der også har fået den yngste af Tomac søstrene til at overveje situationen og nu skal Marta iflg. adressa.no en tur til SK Århus for at se på forholdene.

Teodora derimod synes allerede at have bestemt sig for at blive i Selbu, der i øvrigt i den kommende sæson trænes af "Hr. Trine Haltvik" Eskil Berg Andreassen, som senest har stået i spidsen for Gjøvik og Vardal

Se mere på adressa.no


Fotos fra Danmark - Norge

Både Rene Lystrup og Katja Boll var med til kampen mellem Danmark og Norge, men af nogle forskellige årsager er billederne endnu ikke på nettet.

Rene Lystrups fotos ventes allerede på nettet i løbet af dagen, vi følger selvfølgelig op med et link til billederne så snart de er klar.

For at vi lige kunne vise lidt billeder fra kampen har Rene sendt billederne herunder - flere følger og hele serien kommer op på Renes fotoside på Flickr

Christina P. får prisen som Årets Landsholdsspiller - foto Rene Lystrup
Her kommer Maskotten for alvor ind i sit es, et herligt syn med fire børn, der helt sikkert havde en stor oplevelse ved mødet med DHF Maskotten.. - foto Rene Lystrup
Berit K. var sammen med Mie og Mette Iversen dagens danske lyspunkter, efter at Berit Kristensen har været udenfor landsholdet et par år, synes hun for alvor at være tilbage blandt Pytlicks udvalgte - foto Rene Lystrup
Anja Edin forsøger at score udenom den danske forsvarsmur - foto Rene Lystrup
de to landstrænere interviewes efter lodtrækningen - foto Rene Lystrup

Angelica Wallén til Team Esbjerg

Team Esbjerg har efterhånden sagt farvel til så mange spillere, at Jan Paulsen og den nye assistenttræner Lotte Haandbæk reelt skal i gang med at bygge et helt nyt hold op.

Nu ser det ud til at Team Esbjerg har fundet en af de spillere, der skal være med til at bygge det nye hold op. Det drejer sig om den 24-årige bagspiller Angelica Wallén fra sølvvinderne fra Skövde, Wallen har i løbet af den forgangne sæson også etableret sig som mere eller mindre fast på det svenske landshold, således var hun med i 5 af de 6 EM kvalkampe, senest scorede hun 4 gange i hjemmekampen mod Tjekkiet i søndags.

Klubskiftet ventes offentliggjort i næste uge, selv siger Angelica Wallen til Expressens hjemmeside

- Jag kan inte kommentera något i dagsläget, men det känns jätteskönt att äntligen kunna planera sin framtid,

Se mere på linket HER

Wallen efterlod et udmærket indtryk i kampene for Skövde i det svenske slutspil

 

Alexandra Möller - foto Rosenkilde

Hun kæmpede sig tilbage til livet

Mange husker sikkert den svenske bagspiller Alexandra Möller fra hendes tid i Fox, hvor hun sammen med lillesøster Lina i flere sæsoner både var en solid brik i forsvarsspillet og også en af holdets mest scorende spillere,da Fox i 2008 trods 10 point på kontoen rykkede ud af ligaen var Alex holdets samlede topscorer.

Efter nedrykningen med Fox rejste Alexandra til spansk håndbold, det spanske eventyr kom imidlertid kun til at vare nogle få måneder så fil Alexandra stillet diagnosen lymfekræft.

At kræft er en frygtelig sygdom, er der vist ikke nogen der vil være uenige i, de fleste familier har på den ene eller anden måde haft sygdommen inde på livet.

For Alexandra Möller og hendes familie ramte diagnosen også hårdt, for Alexandra startede bogstavelig talt en kamp for livet og nu er det efterhånden et år siden hun fik den sidste behandling og Alexandra går nu efter et comeback på Team Eslövs hold i den bedste svenske række.

Under alle omstændigheder har Möllr lægernes ord for, at hendes gode form som eliteidrætsudøver har været en kæmpestor fordel i bestræbelserne på at komme tilbage til livet

Læs Alexandra Möllers historie på linket HER


Christina Pedersen Årets Landsholdsspiller

I forbindelse med landskampen mod Norge blev Christina Pedersen kåret som Årets Landsholdsspiller.

Årets Landsholdsspiller er en forholdsvis ny kåring, som sikkert ikke har fundet sin endelige form endnu, i al til fald har kåringen indenfor de sidste år både lagt i hænderne på spillerne selv og et andet år på en fagjury, DHF har i år valgt ikke at offentliggøre hvem der har stået for kåringen og om der har været andre nominerede.

Til gengæld kan man på dhf.dk læse begrundelsen for valget af Christina Pedersen.

Her de senere års vindere og hvem der har været nomineret således var Christina Pedersen også sidste år nomineret, men dengang endte Trine Troelsen altså med at løbe med hæderen

2008 - 09 - Trine Troelsen
2007 - 08 - Rikke Skov
2006 - 07 - Lene Lund

fra venstre: DHF formand Per Rasmussen, GF Forsikrings administrerende direktør, Bjarne Toftlund, Årets Landsholdsspiller Christina Pedersen samt bestyrelsesmedlem i Håndboldspillerforeningen Lene Lund Høy Karlsen - foto Katja Boll

 

 

Romenskaya - 192 cm høj stregspiller

- håndboldfødselsdage

Oxana Romenskaya

Den ganle russiske landsholdsstreg Romenskaya fylder 34 i dag.

Romenskaya var fra VM titlen i 2002 til OL sølvmedaljen i 2008 stort set fast inventar på det russiske landshold, hvad enten det var med Bodnieva eller Shipilova som makker.

Mange danske fans husker måske Romenskaya's udseende uden at huske hendes navn, når lige man ser bort fra Polenova var Romenskaya den højeste og tungeste spiller på det russiske landshold.

Trods det lidt skræmmende udseende var Romenskaya vist en ganske rar person, Romenskaya og den danske streglegende Tonje Kjærgaard er født indenfor den samme uge og sjovt nok skulle Romenskaya også have uddannet sig indenfor mikrobiologi ligesom Tonje Kjærgaard - hvem ved måske mødes de tidligere konkurrenter på håndboldbanen en dag i et fælles forskningsprojekt