LIVE - Mest læste Håndboldnyheder

Zelia Elvira Hedemand

Györ på rov hos konkurrenterne

Den ungarske mastodontklub henter Noémi Háfra og Nadine Schatzl hos rivalerne fra FTC.


På trods af, at vi ikke engang er halvvejs igennem den indeværende sæson, er mægtige Györi ETO KC allerede godt i gang med at få truppen til sæsonen 2021-22 på plads.

Mandag kunne de således præsentere hele to nye spillere, som tilslutter sig truppen til sommer. Det drejer sig om de to ungarske landsholdsspillere Noémi Háfra og Nadine Schatzl. Begge kommer til klubben fra de nærmeste ligarivaler fra Ferencváros TC.

22-årige Noémi Háfra er et af Ungarns største håndboldtalenter og blev både i 2019 og 2020 kåret til at være Champions Leagues bedste unge spiller. Også på det ungarske landshold har Háfra trods sin unge alder allerede imponeret og blev ved EM i 2018 kåret som slutrundens bedste venstreback.

På en ellers stærkt besat venstre back i Györ kan man forestille sig, at Háfra skal ind og erstatte klublegenden Eduarda Amorim, som lægger håndboldskoene på hylden efter denne sæson. Stortalentet har fået en treårig kontrakt hos Györ.

Venstrefløjen Nadine Schatzl er en gammel kending i Györ, hvor hun i sin tid indledte sin professionelle karriere. Den tyskfødte ungarer har senere været forbi Veszprém og Érd inden hun landede i FTC, hvor hun har spillet siden 2015.

Den 26-årige Schatzl gjorde debut på det ungarske landshold i 2014 og har fire slutrunder på CV'et. Hun har som Háfra skrevet under på en treårig kontrakt med Györ.

LIVE - Mest læste Håndboldnyheder

LIVE - Mest læste Fodboldnyheder

LIVE - Mest læste ishockeynyheder